Jump to content

- - - - -

Moje iskustvo sa hidrogen peroksidom

• Please log in to reply
39 replies to this topic

#1 bluereef

bluereef

Advanced Member

• Administrators
  • 27,145 posts

Posted 23 March 2011 - 10:25 PM

Vidim da se o ovom načinu uništavanja alga piše na hr forumima pa da ubacim i moje iskustvo sa tom tekućinom. Čitao sam da se koristi samo hidrogen peroksid od 3% a ja sam imao od 9 % malu količinu pa sam pokusao sa njime, pospricao sam ga njezno po algi da ne bi slučajno oštetio biljke, kao sto i svi pišu kada koriste taj nacin alga počne perlati ali kod mene nazalost nakon perlanja nije uginula. Zatim sam jos par puta pošpricao algu i pustio sat dva bez filtera da unisti algu. Nije uspijelo pa kako sam potrosio malu količinu koju sam imao drugi dan sam otisao kupiti novi hidrogen peroksid, litru. Nisam imao vremena ponovno tretirati sa spricom a kako u akvariju (mocira) nisam imao nista osim biljaka te sam pročitao da se može koristiti i u akvariju ako nema riba/kozica ubacio sam čep hidrogena u akvarij, nije bilo nekog napretka pa sam ubacio jos cep, da ne uništim biljke nisam vise htio ubacivati taj dan nista. Drugi dan alge ko i prije, pomalo mi je vec puknuo film i ubacio sam jos par cepova... uglavnom da sad ne duzim na kraju dana sam ubacio skoro  litru peroksida od 3 posto u akvarij i ni blijkama ni algi nije bilo ništa, na kraju sam izvadio jednu biljku sa algom i umocio je u cisti peroksid bez vode iz akvarija, i alga i biljka su prezivjeli ... uglavnom to je moje iskustvo sa peroksidom, napominjem da nisam imao tada riba ni kozica u akvariju .

#2 Dodode

Dodode

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 41 posts

Posted 24 March 2011 - 10:12 PM

:funnypost: A koja alga - crnačupava?

#3 bluereef

bluereef

Advanced Member

• Administrators
  • 27,145 posts

Posted 24 March 2011 - 10:18 PM

lol ne, ona tanka nitasta  :funnypost:  :ole: cudo od alge
nemam skoro uopće problema sa crnomcupavom niti sa onim zelenim sto se nedaju skinuti od lisca vec tanka nitasta

#4 Dodode

Dodode

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 41 posts

Posted 25 March 2011 - 08:06 PM

Končasta valjda - previše svjetla, pogotovo ako si stavio biljke od paluplante pod te reflektore što imaš :funnypost: na aq, a biljke se tek privkavaju na vodu, možda i premalo co2... pomaže easycarbo - možeš ga staviti i direktno namjesta gdje je ima algurine. Naravno ručno je ukloniš koliko možeš... S tim da to jedu i kozice - Amano i Red Cherry shrimp - pa se požuri s uvozom kozica :ole:

#5 bluereef

bluereef

Advanced Member

• Administrators
  • 27,145 posts

Posted 25 March 2011 - 08:20 PM

nisu paluplanta biljke vec bivse od stoffelsa, nove paluplanta nemaju alge a pod istom rasvijetom, 4 x 80 w AquaConnect -ATI lampe i reflektori dok su alge u 4x 39 w Haqos.

Usporedivao sam i radio svakavakve promijene, no impact on algae tako da sam sad pustio i bas gledam sto ce biti i koliko dugo ce se razvijati.

Easycarbo sam dozirao 1-2-3-5 puta vise od preporucenog, pa nista da vidim da nije od njega, nema razlike u rastu te alge sa turbo doziranjem easycarba ili uopće ne doziranjem
Zatim sam eksperimentirao sa fosfatima, navodno i oni imaju utijecaja na tu algu (premalo fosfata) situacija slicna kao sa peroksidom, počeo pažljivo sa preporucenim dozama da bi zavrsio sa bocom od 500 ml u akvariju bez ikakvih utijecaja na algu.
Tako isto i sa nitratima

Takoder sa upotrebom ro i vode iz slavine, akvarij je napravljen sa ro vodom pa sam mislio da nije tu problem, kao precista voda pa je pokupila gnojivo, ispraznio skoro akvarij , stavio vodu iz slavine . .sve isto..

da sad ne duzim, sto god sam napravio, bilo koje kombinacije interesantno nije imalo nikakvog utijecaja na tu algu, da bi je usporilo ili da bi vidio razliku, smanjeni foto period sa 2 lampe isto kao i sa 4 lampe, ro voda ili voda iz slavine, sa ili bez fosfata/nitrata, sa ili bez hidrogen peroksida ...

uglavnom sad sam pustio neka raste i nek se  :funnypost: ,dok mi nesto drugo ne padne na pamet, mozda bi trebao neke cistace staviti jer nemam algojede, navodno otocinclusi jedu tu algu

#6 Malky

Malky

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 330 posts

Posted 25 March 2011 - 09:31 PM

a da tu probas stavit sad ove nove kocke za gnojenje, mozda se one pokazu efikasne
Odranski Obrež, N.Zagreb

#7 bluereef

bluereef

Advanced Member

• Administrators
  • 27,145 posts

Posted 25 March 2011 - 09:36 PM

a da tu probas stavit sad ove nove kocke za gnojenje, mozda se one pokazu efikasne

pokusacu, cim ih dobijem  :funnypost: ali ovo je cudo od alge pa bas ne znam hoće li je uspijeti unistiti

#8 Dodode

Dodode

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 41 posts

Posted 25 March 2011 - 10:23 PM

Otići ne jedu končastu, bar meni nisu... al zato su mi končastu klopali platyji i amano kozice. Napravio si poprilični disbalans i stvarno bi ti mogle pomoći te kocke da ustabile aq. Negdje sam pročitao da treba pokušati i smanjiti dodavanje željeza. Kod manjka fosfata obično se pojavi zelena točkasta po staklu...

#9 Ruki

Ruki

Advanced Member

• ER
  • PipPipPip
  • 329 posts

Posted 25 March 2011 - 10:27 PM

nisu paluplanta biljke vec bivse od stoffelsa, nove paluplanta nemaju alge a pod istom rasvijetom, 4 x 80 w AquaConnect -ATI lampe i reflektori dok su alge u 4x 39 w Haqos.

Usporedivao sam i radio svakavakve promijene, no impact on algae tako da sam sad pustio i bas gledam sto ce biti i koliko dugo ce se razvijati.

Easycarbo sam dozirao 1-2-3-5 puta vise od preporucenog, pa nista da vidim da nije od njega, nema razlike u rastu te alge sa turbo doziranjem easycarba ili uopće ne doziranjem
Zatim sam eksperimentirao sa fosfatima, navodno i oni imaju utijecaja na tu algu (premalo fosfata) situacija slicna kao sa peroksidom, počeo pažljivo sa preporucenim dozama da bi zavrsio sa bocom od 500 ml u akvariju bez ikakvih utijecaja na algu.
Tako isto i sa nitratima

Takoder sa upotrebom ro i vode iz slavine, akvarij je napravljen sa ro vodom pa sam mislio da nije tu problem, kao precista voda pa je pokupila gnojivo, ispraznio skoro akvarij , stavio vodu iz slavine . .sve isto..

da sad ne duzim, sto god sam napravio, bilo koje kombinacije interesantno nije imalo nikakvog utijecaja na tu algu, da bi je usporilo ili da bi vidio razliku, smanjeni foto period sa 2 lampe isto kao i sa 4 lampe, ro voda ili voda iz slavine, sa ili bez fosfata/nitrata, sa ili bez hidrogen peroksida ...

uglavnom sad sam pustio neka raste i nek se  :funnypost: ,dok mi nesto drugo ne padne na pamet, mozda bi trebao neke cistace staviti jer nemam algojede, navodno otocinclusi jedu tu algu

Ovo kao da sam ja pisao. Isto sam svakakvih cuda pokusavao i nula bodova. Neunistiva je. Na kraju sam svo bilje oprao u otopini varikine i zbog alge sam toliko dugo drzao da je samo anubias prezivio. I to jedva.
All the Dude ever wanted was his rug back... it really tied the room together...

#10 bluereef

bluereef

Advanced Member

• Administrators
  • 27,145 posts

Posted 25 March 2011 - 10:31 PM

kako moze biti disbalans ako je radeno sve kako treba i pojavile su se alge kojih se ne mozes rijesiti sto god na napravis??
količina algi i njezin rast je sasvim isti pri bilo kojim uvijetima koje sam napravio pri testiranju.

Gdje je disbalans:
Ako raste sa cistom vodom i doziranjem aditiva po uputama
Ako raste pri visestruko jakim doziranjem (ako se ne varam to je onaj EI sistem, sorry ako sam fulao) i onda tijednom izmijenom vode.

Ako je rijec o fosfatima:
Raste isto sa normalnim doziranjem ili ne doziranjem fosfata
Raste isto sa visestrukim i visokim fosfatima

Fotoperiod
Raste isto sa 2 x T5 lampama kao i sa 4 x T5 lampama

Voda
Raste isto sa ro vodom, kao i sa vodom iz slavine

Disbalans bi bio ili jedno ili drugo, ne moze biti i jedno i drugo u isto vrijeme jer sto je onda balans?

#11 bluereef

bluereef

Advanced Member

• Administrators
  • 27,145 posts

Posted 25 March 2011 - 10:40 PM

Ruki , to je akvaristika i to je ono sto joj daje car. Da je sve tako jednostavno ne bi bilo interesantno a ne bi bilo ni alga.
Npr ako se ne varam sad je hit EI sistem, again sorry ako sam nesto pomijesao, dakle dodas svega previse da bi biljke imale svega i tijedno mijenjas vodu da izvuces visak, da je to tako jednostavno nitko nebi imao alge, najmanji problem je dozirati duplo i napraviti izmijenu. Očigledno to nije bas tako u svim slučajevima niti tako jednostavno.

#12 Ruki

Ruki

Advanced Member

• ER
  • PipPipPip
  • 329 posts

Posted 25 March 2011 - 10:49 PM

Jedino sto nisi probao je co2, ali moje iskustvo je nazalost takvo da se samo mehanicko skidanje pa kemijski rat isplatilo.
All the Dude ever wanted was his rug back... it really tied the room together...

#13 bluereef

bluereef

Advanced Member

• Administrators
  • 27,145 posts

Posted 25 March 2011 - 10:55 PM

Da se dotaknem zeljeza, nisam ga dozirao ali je alga rasla bez problema, kada sam počeo dozirati zeljezo isto je rasla, nema razlike izmedu doziranja i nedoziranja zeljeza, kao ni kalijuma.

Jedino sto nisi probao je co2, ali moje iskustvo je nazalost takvo da se samo mehanicko skidanje pa kemijski rat isplatilo.
Tako je i to su mi rekli, i to sam mislio montirati i mozda i budem ali ako pogledas na forumima vrlo brzo ces naci akvarije sa tom koncastom algom i CO2 doziranjem dakle opet isto, rijec je tu u necem sasvim drugom, vrlo jednostavno može biti najbanalniji početnički problem, akvarij mi je jednostavno bio premlad i nije bio zacikliran kako treba. Ali najvjerojatnije je tu rijec o onome kad te krene onda krene, dok se bio ritam ne popravi necu se ni alge rijesiti  :funnypost:

#14 zebra

zebra

Advanced Member

• ER
  • PipPipPip
  • 612 posts

Posted 25 March 2011 - 11:28 PM

Jedino riješenje 100% provijereno u mjim akvarijima za sve vrste nitastih algi je ovaj gospodin na slici, živa vodena kosilica...
Dva tri komada u akvarijuu, i algama niti traga...
Postoji i lažna verzija koji je strašno agresivan, postoje sitne razlike, to su mali brčići i crta na repu...
Prijatelj je imao u akvariju prašumu od algi crnih zelenih...Ubacili smo 3 komada u mjesec dana nije ostala niti jedna jedina alga.
flying foxes...
Ako hočeš mogu ti poslat par komada pa isprobaj moju tvrdnju...

Attached Thumbnails

• 802_P8220007_1.jpg

#15 Ruki

Ruki

Advanced Member

• ER
  • PipPipPip
  • 329 posts

Posted 25 March 2011 - 11:33 PM

Zebra, sijamci su oko koncaste alge korisni kao pepeljara na biciklu  :funnypost:

Blue, meni je dosla s biljem koje sam dobio od nekog kolege akvarista... nije mi nastala sama od sebe. Isto tako nije dodavanje co2 i dodavanje co2 isto. :ole: Treba ga biti dovoljno i toj metodi bi trebalo dati sansu. Ili dvije litre cillit banda u akvarij. Pa sta prvo odradi! :neznam:

#16 zebra

zebra

Advanced Member

• ER
  • PipPipPip
  • 612 posts

Posted 25 March 2011 - 11:34 PM

E vidi ne pričam o siemcu nego o foxu, to su dvije različite ribe, siemac je taj krivi o koje pričam...

#17 zebra

zebra

Advanced Member

• ER
  • PipPipPip
  • 612 posts

Posted 25 March 2011 - 11:38 PM

Evo na prvoj je slici siemski algar a na drugoj fox, prvi istina niš koristi dok je fox živa kosilica, vidi se razlika...
brkovi, produžetak crte na repu, i žuta crta iznad crne i srebrna leđa...

Attached Thumbnails

• 3_56.jpg
  • 802_P8220007_1.jpg

#18 Dodode

Dodode

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 41 posts

Posted 26 March 2011 - 11:21 AM

Evo na prvoj je slici siemski algar a na drugoj fox, prvi istina niš koristi dok je fox živa kosilica, vidi se razlika...
brkovi, produžetak crte na repu, i žuta crta iznad crne i srebrna leđa...
Ma mislim da nije točno, na prvoj slici ti je Crossocheilus langei - Siamese Algae Eater http://www.seriously...=langei&id=1324

#19 Dodode

Dodode

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 41 posts

Posted 26 March 2011 - 11:43 AM

kako moze biti disbalans ako je radeno sve kako treba i pojavile su se alge kojih se ne mozes rijesiti sto god na napravis??
Hahaha - vječna tema o algama - da ih nema bilo bi dosadno. Na disbalans sam mislio - 1. da si stavio biljke u tek formirni aq i opičio s punim doziranjem svega - i svjetla i mikro i makro elementa pa se nije stigla uspostaviti ravnoteža u aq i 2. pa natrpao si u aq i hrpu easy carba i hydrogen peroksida - teško da je u "balansu" sada. Uglavnom jedna alga i 100 različitih iskustava kako je se riješiti. Končasta je po mom iskustvu najzahebanija, meni se isto pojavljuje tu i tamo i pokušao sam sve metode koje sam ti naveo, nekad sa istom metodom uspije - nekad ne. Također imam i sijamca i amano kozice i vidio sam da grickaju končastu ali ne u potrebnim količinama odnosno trebao bi više sijamaca staviti u aq. Za te alge treba strpljenja - no meni se pokazala najučinkovitija metoda - baciš bilje i startaš aq ispočetka :funnypost: Šala ali nekad naprosto nema pomoći odnosno ljudi popizdhe jer je se nikako ne mogu riješiti... Nego daj stavi fotke te alge i aq...

#20 Ruki

Ruki

Advanced Member

• ER
  • PipPipPip
  • 329 posts

Posted 26 March 2011 - 01:24 PM

Zebra, fulao si, obrnuto ti je! :funnypost: