Jump to content

- - - - -

Moc-i-ra

• Please log in to reply
72 replies to this topic

#1 bluereef

bluereef

Advanced Member

• Administrators
  • 27,145 posts

Posted 04 February 2011 - 11:04 PM

Moc-i-ra, bitno je kada se čita da se naglasak da na m te i pa  r tako da se dobije dojam da je to Japanski  :009: a po domaći je Mocira ili kameni zidovi/suhozid.

Kada japanci mogu imati iwagumi i slične fore možemo mi imati i mocire  :)

Razmisljao sam kako napraviti biljni akvarij a da ima kontakta sa nasim podnebljem i pala mi je ideja, koju sam inace htio prije par mijeseci napraviti u morskom akvariju, da pokusam, koliko moje mogućnosti omogućavaju, imitirati nase primorske mocire ili kamene zidove kojima su nasi preci oznacavali svoju zemlju i stvarali hranjive livade/obradive povrsine na skrtoj zemlji. Plan je bio da napravim 3-4 sloja terasa sa mocirama ali jednostavno sam u guzvi i za ovo mi je trebalo 5 dana  :bagonhead: da sam htio upotpuniti prvobitni plan ne bi zavrsio ovaj akvarij, gradnju mocira, jos 30 dana sa ovim tempom. Cak ni za ovaj zid nisam imao dovoljno kamenja pa je malo plitak tako da ima samo 1 i pol etažu, ne znam da li se vidi na slici. S vremenom ću nadam se malo popuniti mociru sa još kamenčića.
Takoder je bitna i grana, ako pogledate naše primorske krajeve vidjećete da su vecinom goli ili uništeni od bure a tu i tamo se ističe neko drvo koje se ulovilo i ne pušta, to mi je cool.

Ako bude po planu, a 99 % neće biti jer ipak je ovo akvaristika, cilj je napraviti tj posaditi terase sa niskim biljem, vjerojatno cuba i eleocharis ili hemianthus u prvom planu, ili mahovina... vidjeti ćemo, zatim u drugom sloju malo vislje biljke, u krug na drugoj etazi bi stavio nuphar japonica koja mi je super biljka te po kamenju izmedu pukotina anubias nana mini te anubiase ili sto vec po panju, te tu i tamo koja vislja biljka, eustralis ili sto vec te tu i tamo jos neke koje mi se tog momenta budu svidale...a sto ce na kraju ispasti i kako tko zna, valjda ce biti koliko toliko dobar a mozda bude i krcat alga .. tko ce ga znati  :avioncomino:

Kamenje je lokalno, nije dobro jer je vapnenacko i otpusta karbonate i podize tvrdoću, zbog toga je akvarij napunjen vodom iz osmoze, plan je da osmoza u kombinaciji sa karbonantnim kamenjem stvori neku srednju vrijednost vode koja nece biti pretvrda, da li ću uspijeti vidjeti cu.
Panj je kombinacija Stoofels Moorkienholz 1 i 2, samo su zavezani sa konopom u sredini... još mi fali jedan mali plastični tovar da njega zavezem za "stablo"   :009:
Podloga je Granupor
Akvarij je HaqosQ1000 (100 x 50 x 40) model po ER recepturi sa 4 x 39 w T5 u poklopcu, lape su haqos, mislim da su 6700 kelvina, nisam ni pogledao  :bagonhead:

Tek je napunjen akvarij, filtera jos nema, mislio sam staviti expro500 ali kako vise nemam mijesta za akvarije stavio sam ga u kuhinju na zid i nema ni malo mijesta iza akvarija da postavim filtera, nema ni odispod posto je to izboceni nosivi zid, tako da cu staviti expro1200 ako uspije funkcionirati postavljen bočno uz sam akvarij, ili original filter koji je u poklopcu, vidjeti cu, zasada nema filtere ni grijace a u akvariju su samo 2 gmini grmića cube da vidim da li je mogu posaditi u granupor , zasada vec par dana stoje iako je temp oko 10 u akvariju  :hb:

evo par slika
Posted Image

Posted Image

cuba  :pamook:
Posted Image

Posted Image

Posted Image

nazalost na slici se ne vidi jos jedna etaza na ovoj slici  :neznam:
Posted Image

Posted Image

sutra mozda montiram filter i grijac  :neznam:

#2 Vice

Vice

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 226 posts

Posted 05 February 2011 - 10:57 AM

Meni ovo više baca na ciklidni nego na slatkovodni radi ovih kamenja.
I meni se čini da imaš premalo podloge, dodaj još pjeska, da bude uz staklo barem 1cm.  :)
REEF

#3 Ruki

Ruki

Advanced Member

• ER
  • PipPipPip
  • 329 posts

Posted 05 February 2011 - 11:50 AM

Moje je iskustvo takvo da kad pocnes sibati co2 da ce ti se taj vapnenac jako brzo poceti topiti :/
All the Dude ever wanted was his rug back... it really tied the room together...

#4 bluereef

bluereef

Advanced Member

• Administrators
  • 27,145 posts

Posted 05 February 2011 - 11:58 AM

Necu koristiti CO2 vec samo easycarbo, nemam mijesta za bocu.

danas sam uspio montirati expro1200 i grijac  :) polako idem naprijed pa cemo vidjeti sto ce biti

#5 bluereef

bluereef

Advanced Member

• Administrators
  • 27,145 posts

Posted 05 February 2011 - 11:59 AM

Meni ovo više baca na ciklidni nego na slatkovodni radi ovih kamenja.
I meni se čini da imaš premalo podloge, dodaj još pjeska, da bude uz staklo barem 1cm.  :)

Vice, kamenje sluzi da se podignu terase i naprave nivoi, prednji dio ima 2 cm dubine granupora, iza zida oko 6-7 cm dubine a 3 povisena oko 8-9 cm  visinu substrata

#6 Vice

Vice

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 226 posts

Posted 05 February 2011 - 12:53 PM

Aha, tek vidim sad da su terase!  :)
Ali ja bi dodao još podloge u ljevom djelu uz staklo.
REEF

#7 danny55

danny55

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 196 posts

Posted 05 February 2011 - 05:22 PM

moj prijedlog:  da na grane na vrhu staviš mahovinu a donji dio ostaviš gol... i dobit ćeš ljepo stablo u akvariju =)

#8 bluereef

bluereef

Advanced Member

• Administrators
  • 27,145 posts

Posted 05 February 2011 - 05:29 PM

trenutno nemam mahovine a u planu mi je posaditi anubias mini po granama, to mi izgleda još ljepše, barem meni

#9 bluereef

bluereef

Advanced Member

• Administrators
  • 27,145 posts

Posted 05 February 2011 - 08:24 PM

Danas sam posadio malo biljaka i zakacio Anubias nana mini na panj, takoder sam dodao jos jednu granu na panj da je vise razgranato, nisam htio puno saditi jer sam tek jutros stavio filter i temp je tek na 21, temp je ok ali filtracija jos nije tako da sam posadio par fragova  :cominocar: da vidim kako ce funkcionirati

Stavio sam osim navedenog Anubias nana mini, Eustralis Stellatu, gllosostigma elatinoides, neku alternatheru, frag nymphaea zenkeri green, neku hidrocotyla, Micranthemum Umbrosum te Nuphar Japonica te Anubias coffefolia (ona mi se bas ne uklapa pa ne znam hoću li je ostaviti ili izbaciti)

Posted Image

evo kako sam zamislio panj sa anubias nana mini

Posted Image

fragici
glossostigma elatinoides
Posted Image

nuphar zenkeri green i eustrallis stellata
Posted Image

Nymphaea japonica, svi listovi su narasli, kad sam ga dobio bio je samo neki panj sa par izbojka, ovo je sve u akvariju naraslo od kada je dosao stoffels, u mijesec dana, tu negdje
Posted Image

#10 danny55

danny55

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 196 posts

Posted 05 February 2011 - 09:09 PM

za početak nije loše.. šta ćeš držat od riba?

ako ti treba mahovine reci... plati ćeš samo dostavu...

#11 bluereef

bluereef

Advanced Member

• Administrators
  • 27,145 posts

Posted 05 February 2011 - 09:17 PM

trenutno me ne interesira nijedna slatkovodna riba  :cominocar: nemam pojma koju cu staviti, ne svida mi se nijedna, previse sam u morskoj i sve slatkovodne mi izgledaju nekako bezveze, to je samo moje misljenje trenutno no hard filings slatkovodnim akvaristima. Discusi bi bili cool ali je akvarij premali, za apternotus albifrons koji mi je cool nemam spilja i presvijetli je akvarij, mislim da je ista spika sa ribom slon (to su neke koje su mi interesantne) , jeli ima koji cudni stvor da moze u slatkovodni da je fora? Svidao mi se onaj vodozemac sa crvenim trbuhom, mislim da je neki kineski ili tako nekako ali opet on najvjerojatnije treba kopno da su moze suncati pa i on otpada, oni axolotl su preveliki i prejaki za biljke... sve u svemu nemam pojma, mozda nesto uleti u meduvremenu u cjeniku da mi bude interesantno zasada me od ove klasike tipa tetre, rasbora, neonke... ništa te interesira... kilifish su mi simpa ali kratko zive... ma nemam pojma, vjerojatno necu staviti ništa

Ne treba mahovina, hvala, sa Paluplantom je mozda uvezem ali ne znam hoci li nju imati u akvariju, mozda je stavim, ovisi o momentu  :hat:

#12 bluereef

bluereef

Advanced Member

• Administrators
  • 27,145 posts

Posted 05 February 2011 - 09:34 PM

Mahovinu mozda stavim oko korijenja panja da pokrijem konop, ali jos moram neke druge opcije isprobati sa nekim vecim biljkama, svida mi se lilaeopsis pa mozda nju posadim uz panj, da mi ima tovar gdje pasti  :cominocar:

#13 comino

comino

Advanced Member

• ER
  • PipPipPip
  • 2,023 posts

Posted 05 February 2011 - 11:32 PM

Ja se uopce ne kuzim u slatkovodnu... ali sam naletio na ovo ribicu  :cominocar:
http://www.liveaquar... 971&pcatid=971
Posted Image
Mali slatkovodni puffer fish  :hat: To ti treba :hat:

#14 bluereef

bluereef

Advanced Member

• Administrators
  • 27,145 posts

Posted 05 February 2011 - 11:42 PM

lol, njih sam imao krajem 90-tih, smisne ribe ali agresivci (osisali su mi peraje arowanama) , u svakom slucaju interesantnan prijedlog  :cominocar:

#15 Vice

Vice

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 226 posts

Posted 06 February 2011 - 09:28 AM

Koliko je ovo litara akvarij?
Ako je više od 100l-120l uzmi onda par skalara i jato nekih tetri, to bi trebalo ljepo izgledat :hat: . Ili neki američki ciklidi. Kao što su ramirezi i apistorigamme. ?
Nekako mi upada u oći onaj veliki anubias. Ja bih ga na tvom mjestu malo pomaknu prema ovim korjenjima.
Od koliko je wati onaj grijač, nekako mi izgleda preslab za ovu mrcinu.
I ponovo se vratimo na podlogu  :cominocar: .
Kolika ti je debljina podloge uz staklo? Nekako mi se čini pre tanka. Ja bih dodao još malo pjeska.
Imaš li hranjivu podlogu?
Kolika je rasvjeta?
REEF

#16 bluereef

bluereef

Advanced Member

• Administrators
  • 27,145 posts

Posted 06 February 2011 - 10:54 AM

200 litara je kapacitet to mu je litraza, vjerojatno i malo vise ali tesko je izracunati pošto je zaobljen i izbocen na sredini

Vice prije nego sto sam krenuo u morsku akvaristiku imao sam sve te ribe, od ciklida do raža, nisu mi interesantne

ni meni se ne svida anubias coffefolia u ovoj postavci, napisao sam gore da mi je preveliki , zasada neka stoji reda radi

podloga stoffels granupor : http://www.elegancer...mart&Itemid=136

grijac je mali, 50 wati, neda mi se traziti veceg, biljkama ne smeta a vrijeme je toplo tako da nema problema sa temp.

podloga je dovoljna za ono sto mislim posaditi u prednji plan, glosostigmu i cubu

rasvijeta 4 x 39 w T5 , lipo ti piše u prvom postu  :cominocar:

#17 Vice

Vice

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 226 posts

Posted 06 February 2011 - 11:27 AM

Raže?!  :cominocar:
Blago tebi....

Ugl. neznam što onda staviti u taj akvarij, pošto vidim da te ne iteresiraju ribe zašto ne staviš par vrsta kozica..
Znam da je 200l puno za kozice ali svejedno  :hat: .
REEF

#18 Malky

Malky

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 330 posts

Posted 06 February 2011 - 12:19 PM

ja bih dodao samo puno vise anubiasa na grane

nađem link da vidis na kaj sam mislio pa ga stavim
Odranski Obrež, N.Zagreb

#19 bluereef

bluereef

Advanced Member

• Administrators
  • 27,145 posts

Posted 06 February 2011 - 12:25 PM

ovo je tek početak, kako sam napisao filter je jučer tek startan, i grijac, tako da je vecina biljaka stavljna za probu da vidim kako ce funkcionirati, takoder ne da sam u guzvi nego u pauzi od pakiranja i dokumentacije idem posaditi par fragica pa natrag na posao, ne zur mi se nigdje

link je onaj video sto si mi poslao ?
evo ga, super akvarij, originalan

ali treba i pustiti da anubiasi narastu a ne da sve posadim isprve  :cominocar:

#20 Vice

Vice

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 226 posts

Posted 06 February 2011 - 05:10 PM

Zaboravio sam nešto!  :cominocar:
Rekao si da je akvarij 200 litara.
Unutra bez problema možeš staviti diskuse!
Ljudi ih drže i u manjim akvarijima!
REEF