Jump to content

- - - - -

Uništenje cjele šume gorgonija

• Please log in to reply
4 replies to this topic

#1 bojan

bojan

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 455 posts

Posted 16 September 2005 - 06:08 PM

Danes je bila ob 20h na HRT emisija,  gdje objavili vjest, da so negde  u Dalmaciji iznenada iztrebili cjelu koloniju gorgonija, koje  su izuzetno ljepe ljubičaste boje.  Kolonija ovih koralja , je bila u dubini  60 m. 

Ta vrsta koralja nije zaščitena, ampak ker ništa  nije dozvoljeno izroniti sa  mora, ako  imaš ronilačko opremo, je to verovatno krivično djelo . Težko je verovati, da je itko na dah izronio cjelu šumu ovih koralja sa dubine 60m. 

#2 bluereef

bluereef

Advanced Member

• Administrators
  • 27,145 posts

Posted 16 September 2005 - 06:38 PM

Nemam komentara osim hvala na obavijesti Bojan,nazalost nisam gledao emisiju i ne znam o cemu je rijec,sto se tice zastite Jadrana i svim tim slicnim devastacijama i ubijanju dupina i ostalih morskih organizama to je sve uobicajeno.Zastita Jadrana je mrtvo slovo na papiru i tu se politicari samo busaju u prsa sa njome kad je vrijeme izbora.
Nema nista od zastite dok svi ljudi na moru ne shvate da takvim devastacijama neizmjerno puno gubimo i da se to vise nece obnoviti,kad ljudi shvate vrijednost zivog i citavog podmorja onda ce sve biti u redu jer nema sanse da netko počupa sumu gorgonija a da to nitko nije vidio i prijavio.Negdje se morao iskrcati.
To je mogao napraviti samo debil ili netko tko vadi gorgonije za kozmeticke preparate ili slicno za veliku lovu,iako je isto debil.

#3 bojan

bojan

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 455 posts

Posted 16 September 2005 - 10:33 PM

Najverovatnije če još koji put biti ova vjest na HTV.

#4 pletko

pletko

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 1,296 posts

Posted 17 September 2005 - 12:11 PM

(da se mene pita, takvi ljudi ne bi dugo postojali) 
Vidio sam ovaj topic a i prilog na TV al sam čekao da vidim što će Jasenka napisati o tome da vidim kako se  morska sirena pretvara u "zvijer"  :lol:. Ovo je bila šala

Ovo što se desilo šumi gorgonia je samo jedna od puno stvari kod nas za koje dok se ne dese niko ne reagira jer je zaštita skupa i komplicirana a kad se dese onda kuku nama i ajmo sad nešto napraviti a šteta je nepopravljiva.

Posebno bi volio pratiti daljnji tjek istrage u tom slučaju a i ako se uhvate krivci (u što sumnjam) kakva će im kazna biti (no no baš si bio zločest) :grin:.
Mi svi skupa smo jako osjetljivi prema moru i podmorju a oko nas ima toliko stvari na koje ne reagiramo i prođu lišo bez neke mediske pozornosti.
Interesantno mi je i to što u svemu se trudimo pratiti neke svjetske trendove u (oblačenju stilu života glamuru i takvim glupim stvarima) bunimo se protiv mučenja pilića a osnovne stvari o kojima ovosi možda ne naš život nego sigurno životi naše djece prolaze prešutno i  bez dizanja prašine.

Evo i jedan primjer: jedan od bogatijih Hrvata iz amerike na svom rodnom otoku napravio je najmoderniju spalionicu smeča kao poklon svojim sugrađanima koja vjerojatno ni danas ne radi jer nisu mogli naći radnike jer ih je sve bilo sramota raditi sa smečem interesantno kako nikog nije sramota živjeti u smeču.

Svi mi ovu prirodu oko nas uzimamo zdravo za gotovo i vječno a postavljamo se da smo viša bića zato što znamo napraviti alate i njima praviti koje kakve p.....ije pisati knjige i slikati i u glavnom težiti nekim po našim mjerilima višim ciljevima, a nemožemo si nikako zamisliti da smo kao nekakvi paraziti na domačinu i dok on živi živimo i mi i dok je njemu dobro dobro je i nama.

Malo sam se zanio al eto moje mišljenje.

#5 hornet

hornet

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 1,531 posts

Posted 17 September 2005 - 01:17 PM

Taj isti gosp Maglica je navodno imao još podosta projekata u rukavu koje bi uložio na otocima i uglavnom šibenskoj županiji ali navodno nije htio tutnut koju tisuću eura u ruke lokanih močnika pa su mu samim time ovi zatvorili sva vrata. Na kraju je čovijek odustao jer je vidio da se koliko god on trudio neisplati dokle god živimo u društvu koje vode ljudi poučeni događanjima i životom prošlog stoljeća. Uzmi dok možeš koliko možeš a oni poslije mene nek se snađu, glavno da ja imam.
10 Dalmatinskih Zapovjedi:
Posted Image