Jump to content

- - - - -

Tsunami valovi u akvariju

sharkman pumpe cirkulacija valovi pumpe wavemaker

• Please log in to reply
87 replies to this topic

#1 bluereef

bluereef

Advanced Member

• Administrators
  • 27,145 posts

Posted 30 January 2013 - 03:24 PM

tsunami u akvariju, valovi bez waveboxa, jednostavna kontrola i dobijanje vala, što može biti bolje od ovoga za cirkulaciju u akvariju, sa mog gledišta čista perfekcija

Megalodon model
Cijena 1100,00 kn direkt link za kupovinu : http://www.elegancer...949&id=19541375
na akvariju kapaciteta 395 litara, 90 cm dužina akv x 55cm širina akv x 80 cm visina

Great White shark
Cijena 800,00 kn,direkt link za kupovinu : http://www.elegancer...949&id=19541377
na akvariju kapaciteta 190 litara,  60 cm dužina x 45 cm širina  x 70 cm visina

#2 bluereef

bluereef

Advanced Member

• Administrators
  • 27,145 posts

Posted 30 January 2013 - 06:06 PM

Ovaj mi je video dosta cool i pokazuje kako su dobre ove pumpe, cak se moze i na plitkim akvarijima napraviti mali val, visina ovog akvarija je samo 23 cm  ako sam dobro procitao

#3 bluereef

bluereef

Advanced Member

• Administrators
  • 27,145 posts

Posted 30 January 2013 - 06:37 PM

Prve i te kako pozitivne recenzije iz Australije http://www.masa.asn....p?f=49&t=247074
uskoro recenzije i na ER forumu :hat:

cijena Megalodon modela sa kontrolorerom - 1100,00 kn
cijena Great white shark modela sa kontrolorerom - 800,00 kn
cijena Megalodon pumpe bez kontrolorera - 950,00 kn
cijena Great White shark bez kontrolorera -  650,00 kn
Cijena kontrolorera- 150,00 kn

1 kontrolorer moze gurati do 4 pumpe

#4 Sonny

Sonny

Advanced Member

• ER
  • PipPipPip
  • 668 posts

Posted 30 January 2013 - 09:44 PM

Wow odlično! :hat:

#5 bluereef

bluereef

Advanced Member

• Administrators
  • 27,145 posts

Posted 30 January 2013 - 10:45 PM

Thanks, jedva čekam da ih isprobam

#6 Sonny

Sonny

Advanced Member

• ER
  • PipPipPip
  • 668 posts

Posted 31 January 2013 - 07:34 AM

Ako nemaš vremena isprobati, samo šalji meni na test :cheer: :pet:

:hat:

#7 Bkaradza

Bkaradza

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 707 posts

Posted 31 January 2013 - 09:19 AM

Ovo izgleda super. Baš me zanima na koji način ova pumpa radi?

#8 bluereef

bluereef

Advanced Member

• Administrators
  • 27,145 posts

Posted 31 January 2013 - 10:48 AM

View PostBkaradza, on 31 January 2013 - 09:19 AM, said:

Ovo izgleda super. Baš me zanima na koji način ova pumpa radi?

Provijeriću danas, upravo su došle do mene :hat:

#9 bluereef

bluereef

Advanced Member

• Administrators
  • 27,145 posts

Posted 31 January 2013 - 12:46 PM

Sada sam ih isprobao, naravno brzinski test i sve je napravljeno za oko 15 minuta.
Pumpe su apsolutno nečujne, nema nikakvih zvukova pri bilo kojoj brzini i pulsiranju
Val sam dobio za 5 minuta, to je ono što mi se najviše sviđa i zbog čega sam uzeo ove pumpe, imao sam ih svakakvih ali sve su imale kontrolorere od kojih bi se izgubio, sa ovima za par minuta sve sredeno, to mi je bilo jako bitno jer moji akvariji su krcati velikim agresivnim lps koraljima i anemonama sa dugim polipima, ne mogu si dozvoliti greske u cirkulaciji i igranje sa njom jer ako se koralji pocnu doticati gotovo je, to je i razlog zasto je npr glavni akvarij ER110 samo sa povratnom pumpom bez ikakvih stream pumpa unutra koje rade kaoticnu cirkulaciju sto bi mi dovelo do konstantnih diranja izmedu zarnjaka a to bi znacilo gubitak koralja, meni treba cisti val i cisto lelujanje svih polipa/tentacla u jednom smijeru da se ne diraju, dakle svi se moraju kretati lijevo desno a ne polovica lijevo a polovica desno, kod anemona promijera 50 + cm, goniopore slicnog promijera, euphyllia, catalaphyllia ... to bi bilo katastrofa za akvarij. Za par minuta sam dobio dugacki val sto je po meni dobro za velike lps koralje, naravno kombinacija ima puno i treba se igrati da bi se vidjelo sto sve ima ali dobijanje valova i lelujanje je vrlo jednostavno, kontrolorer ima regulator pulsiranja i pauze, to je to, za lps akvarije se npr pauza napravi sto duza, meni je trenutno cak na skoro 90 % sto znaci da se dobija dugi val, sto se vise pauza skracuje valovi su brzi, sve to treba prilagoditi duzini akvarijaali kako sam rekao meni je trebalo oko 5 minuta, i to sa manjom great white pumpom na akvariju od 110 x 60 x 60 cm, znaci oko 400 litara akvarij, sa vecom megalodon bi vjerojatno napravio tsunami u tom akvariju
Kvaliteta izrade je odlična, nema zamijerki , znaci standardna cvrsta plastika, bez felera ili nekih kikseva

Ocijena sa moje strane zasada čista petica, napokon pumpa koju trazim za svoje akvarije zadnjih 4 + godina a da ujedno ne kosta par tisuca kuna i ima kontrolorer za koje mi treba 3 dana igranja da bi dobio val i lelujanje

#10 bluereef

bluereef

Advanced Member

• Administrators
  • 27,145 posts

Posted 31 January 2013 - 07:05 PM

Dodani linkovi za kupovinu u ERshopu u prvom postu  :hat:

#11 bluereef

bluereef

Advanced Member

• Administrators
  • 27,145 posts

Posted 03 February 2013 - 07:45 PM

Nakon par dana testiranja još par dojmova o ovim pumpama. Do sada sam probao puno pumpa, od tunze do sun sun-a, sto god je izaslo sam isprobao i mogu reci da zasada ove su mi najbolje.
Razloga za to ima dosta ali tko god je imao veliki broj lps koralja /euphyllia, trachyphyllia,catalaphyllia ... razni koralji sa dugim polipima/ te anemona se vjerojatno susretao sa istim problemima kako i ja a to je da je jako teško napraviti dobro cirkulaciju za njih a da ih cirkulacija ne "raznese" i ošteti tentacle-krakove. Kod standardnih wavemakera ako je cirkulacija jaka onda se polipi previse savijaju i dolazi do ostecenja tentacla, sa druge strane ako je preslaba onda drugi koralji negativno reagiraju i sam akvarij ima problema sa algama zbog nedostatka cirkulacije, pošto su moji akvariji vecinom lps akvariji ali naravno imam i raznih drugih koralja to je problem koji me mucio godinama, rijesenje je bilo wavebox ali on je skup i zauzima dosta prostora a i sa waveboxom nisam mogao postignuti da stavim koralj ispred njega vrlo blizu a da ga ne osteti sto je opet uzrokovalo probleme kod cirkulacije, sam wavebox je sirok i ako jos moram koralj staviti 30 + cm od njega ode mi pola akvarija. Sa ovim pumpama sam prvi put uspio staviti pumpu malo fali ispred koralja i anemone a da ga ne raznese, na glavnom akvariju pumpa mi je locirana kojih 30 cm od velikih anemona, do sada je bilo nemoguce bilo sto staviti toliko blizu njih a da ih ne raznese, ove pumpe imaju savim drugaciji princip rada, kada se napravi dugo pulsiranje jednostavno samo micu cijelu masu vode lijevo desno, svi koralji u cijelom akvariju se krecu, bilo gdje da su locirani, dobio sam lelujanje koralja na pozicijama koje su do sada bile totalno bez cirkulacije a ujedno ta cirkulacija je vrlo njezna i ne oštećuje ih što je vrlo bitno za lps koralje ali i za sps koralje. Glavni akvarij ima 400 plus litara i bome pun koralja je, i to mrcina starih par godina , evo slike akvarija, dobiti cirkulaciju u ovakvom akvariju nije bas jednostavno
Posted Image

Kako su mi neki koralji izrasli, prvenstveno trachyphyllie, jednostavno su dosli preveliki i vise nisu mogli biti u gore navedenom akvariju jer su "strugali" meso o kamenje a to je jedna od gorih stvari za lps koralje, prebacio sam ih u frag tank koji je spojen na ovaj glavni akvarij, ni taj akvarij nije mali, u biti je duzi od glavnog akvarija, ima 120 cm a glavni ima 110 cm ali je kraci /50 cm a glavni 60 cm/ te je dosta nizi, oko pola niži od glavnog, tu sam stavio sve trachyphyllie i ostale velike koralje i tu je bio veliki problem sa cirkulacijom, trachyphyllie obozavaju njeznu cirkulaciju ali ta njezna cirkulacija je vrlo kompleksna, ako koristim samo povratnu pumpu tada ne smijem koristiti jaku jer je predstruktivna, ako koristim slabu onda ima problema sa filtracijom i algama jer voda jedva ide, bilo kakav wavemaker je mission imposible jer bi bio prejak za trachyphyllie ili preslab za funkcioniranje akvarija. Na njega sam montirao great white model da pokusam i tamo dobiti cirkulaciju i odusevljen sam, prvo dobio sam odlicne valove, cijeli akvarij je u pokretu a da nema ni trunke stresa kod trachyphyllia, odlicna stvar kod ovih pumpi je upravo taj kontrolorer, snagu pumpe sam smanjio za 90 posto i samo 10 posto snage te pumpe je dovoljno da napravi valove u akvariju dugom 120 cm , sirine 50 cm, i sam val je stavljen na najduzu frekvenciju sa najvecom pauzom, sto je odlicno za lps i mix reef akvarije, malo sam se igrao i kada sam stavio pumpu skoro na najace i na brzo pulsiranje/sto bi bilo dobro za sps akvarije/ trachypgyllie su počele lebdjeti, lol, cijeli akvarij ukljucujuci i povrsinu se ljuljao na sve strane, to sve za oko par minuta zafrkancije.

Pumpe su nevijerojatne, ovako dobru cirkulaciju nisam dugo vidio, a jos manje da ju je tako jednostavno za dobit, samo se ukljuci pumpa i pojaca protok, kada se dobije protok koji nam odgovara koraljima ide se na postavljanje pause tj brzine pulsiranja, sto krace pulsiranje vise valova i vise kaoticna cikulacija, sto duza pauza duzi val i njeznija cirkulacija, krajni efekt u bilo kojoj postavci je apsolutno nedestruktivna cirkulacija koja "ljulja" cijeli akvarij. pošto su vrlo jake mogu se koristiti na najslabijoj snazi i kako se koralji razvijaju i rastu samo se pojacava snaga protoka, pumpe su vrlo jake, kao sto sam rekao na akvariju 120 x 50 x 30 cm meni rade na 10 posto snage, upravo i ta opcija kontroliranja snage pumpe je odlična prednost kod ovih pumpa, cirkulacija je ista posto se nista drugo ne dira vec kako rastu koralji samo se pojacava da moze proci kroz cijeli akvarij.

Tko god ima problema sa cirkulacijo, pogotovo ako ima veliki broj lps koralja i treba samo 1 pumpu da mu napravi valove i kompletno cirkulaciju kroz cijeli akvarij ovo je sigurno pumpa za tu namijenu.

#12 bluereef

bluereef

Advanced Member

• Administrators
  • 27,145 posts

Posted 03 February 2013 - 08:37 PM

Skoro sam zaboravio jos jednu bitnu stvar, hranjenje riba i koralja je sa ovim tipom cirkulacije puno učinkovitije i bolje, naime sa standardnom cirkulacijom hrana vrlo brzo odleti u overflow ili pod kamenje, kod ovog tipa cirkulacije hrana je jako dugo u vodenoj suspenziji lelujaci se lijevo desno, posto ovaj tip cirkulacije stvara valove i mice kompletnu masu vode hrana/čestice ne putuju laminarno kroz akvarij nošeni protokom pumpi vec idu lijevo, desno,  stoje u vodenoj suspenziji jer ih kretanje valova non stop podize od podloge a lelujanje im ne dozvoljava da ih povuce overflow u brzom vremenskom periodu kao što je slučaj sa klasičnom cirkulacijom.

#13 Karlo

Karlo

Advanced Member

• ER
  • PipPipPip
  • 510 posts

Posted 03 February 2013 - 09:39 PM

jesu sve na magnet?

#14 bluereef

bluereef

Advanced Member

• Administrators
  • 27,145 posts

Posted 03 February 2013 - 10:22 PM

View PostKarlo, on 03 February 2013 - 09:39 PM, said:

jesu sve na magnet?

Nisu uopće na magnet, imaju poseban priljepak koji se "zašarafi" , ne da drži nego možeš akvarij dignuti sa njime, pumpa je kao zabetonirana kada je stisnes, u gornjim you tube filmovima imaš instalacijski video, takoder u temi iz Australije recenziju toga sistema hvatanja i autor je napisao isto što i ja, nema šanse da pumpa padne, u kompletu sa pumpom dobijas i kvalitetni skidač alga koji ti moze sluziti i za čišćenje alga sa stakla akvarija te rezervni priljepak, po želji se može kupiti i magnet ali njih nisam sada uvezao a kako ovaj original sistem drži mislim da nema ni potrebe za magnetom

#15 Sonny

Sonny

Advanced Member

• ER
  • PipPipPip
  • 668 posts

Posted 04 February 2013 - 07:37 AM

Sviđa mi se jako pumpa i vjerojatno bih ju uzeo ali se bojim da dodatno ne poglasnim overflow.
Na ovom akvariju imam jednu 40mm cijev za prihvat vode u sump pa sam s ventilom stišao koliko se može ali koliko znam, valovi bi dodatno poglasnili zvuk srkanja na momente jer voda na usisu ne bi bila konstantne visine.
Tako sam negdje bio vidio samo se više ne sjećam. Šteta :-(

#16 bluereef

bluereef

Advanced Member

• Administrators
  • 27,145 posts

Posted 04 February 2013 - 10:28 AM

View PostSonny, on 04 February 2013 - 07:37 AM, said:

Sviđa mi se jako pumpa i vjerojatno bih ju uzeo ali se bojim da dodatno ne poglasnim overflow.
Na ovom akvariju imam jednu 40mm cijev za prihvat vode u sump pa sam s ventilom stišao koliko se može ali koliko znam, valovi bi dodatno poglasnili zvuk srkanja na momente jer voda na usisu ne bi bila konstantne visine.
Tako sam negdje bio vidio samo se više ne sjećam. Šteta :sad:

Ne bi trebalo biti problem jer svi ER overflowi /sto je vec davno dogovoreno sa Martinom iz Reef Octopusa jos kada sam dizajnirao prve overflowe 2005-e ako se ne varam/ imaju ulaz i sa dna akvarija-overflowa, upravo radi toga da se može koristiti wavebox koji je tada bio jedina solucija za stvaranje valova, srkanje se pojavljuje kod oveflowa koji imaju ulaz vode samo na vrhu jer se naravno nivo vode spusta i podize, kada imas overflow koji skida vodu sa dna i sa vrha onda se to ne pojavljuje.

Takoder neces napraviti velike valove vec mijesanje vode, veliki valovi se mogu napraviti sa ovom pumpom ali to se u globalu ne radi u akvariju jer kao sto sam gore napisao svi koralji koji ti nisu ucvrsceni, a to su npr lps koralji tipa trachyphyllia, fungia... ce poceti lebdjeti i naravno zavrsiti kao kamenje u plicaku kada su valovi /kotrljati se lijevo desno/ ti veliki valovi su pokazatelji sto se moze napraviti sa pumpom i koliko je jaka , u realnosti pogotovo za lps koralje ces koristiti samo 10 posto od toga.

Kako smo diskutirali u tvojoj temi o tvom akvariju ti sa svojim tunze pumpama i dalje imas koralje koji su savijeni na jednom mijestu gdje je cirkulacija prejaka a na nekim mijestima imas nikakvu cirkulaciju, to  nije naravno samo tvoj problem vec problem kod svih laminarnih protoka, to se rijesava ovom pumpom i zato mi se svida, nema mijesta sa slabom cirkulacijom i nema mijesta sa prejakom cirkulacijom jer se krece cijela masa vode a ne laminarni protok.

#17 Sonny

Sonny

Advanced Member

• ER
  • PipPipPip
  • 668 posts

Posted 04 February 2013 - 10:40 AM

Ali ja imam overflow sa ulazom vode samo na vrhu, ne pri dnu, u tome i jest caka...

#18 Balto

Balto

Advanced Member

• ER
  • PipPipPip
  • 431 posts

Posted 04 February 2013 - 11:12 AM

Da je overflow otvoren i sa donje strane došlo bi do potopa sumpa u slućaju nestanka struje, ovako kad nestane struje isprazni komoru gdje su bulkovi i sve stane, zato to i je siguran sustav, ostaje samo pitanje da li se dovoljno može pročišćavati akvarij ako je odvođenje vode samo sa površine?!
koncept-reef

#19 bluereef

bluereef

Advanced Member

• Administrators
  • 27,145 posts

Posted 04 February 2013 - 11:20 AM

View PostBalto, on 04 February 2013 - 11:12 AM, said:

Da je overflow otvoren i sa donje strane došlo bi do potopa sumpa u slućaju nestanka struje, ovako kad nestane struje isprazni komoru gdje su bulkovi i sve stane, zato to i je siguran sustav, ostaje samo pitanje da li se dovoljno može pročišćavati akvarij ako je odvođenje vode samo sa površine?!

Balto, ER overflowi skupljaju vodu i sa povrsine i sa dna akvarija, i naravno nema potopa, posto su upotrebi od 2005-te, linkao sam ti gore u tvojoj temi o bonsai reef-u http://www.elegancer...ape/#entry81482 link na jedan od mojih prvih akvarija gdje sam počeo sa tim dizajnima overflowa koji skupljaju vodu sa dna i povrsine, to je bio pocetni vrlo jednostavan dizajn, ovi novi su daleko napredniji od tog prvog kojeg sam napravio sam i sa prirucnim dijelovima koje sam imao po kuci. Potrazi teme u forumima o ER silent overflowu i vidjeti ces da svi ti overflowi skupljaju vodu i sa povrsine i sa dna, imaju i regulator i ako zelis mozes skupljati svu vodu iz akvarija samo sa dna,

#20 bluereef

bluereef

Advanced Member

• Administrators
  • 27,145 posts

Posted 04 February 2013 - 11:22 AM

Takoder Sony ima jednostavniju verziju overflowa, to su početni "entry"level overflowi naravno iako su početnički modeli još uvijek su bolji od većine toga što je u HR i šire da ne govorim o izradi, ER super silent overflowi su najbolji overflowi na svijetu, nema ničeg sličnog ni blizu

Also tagged with one or more of these keywords: sharkman pumpe, cirkulacija, valovi, pumpe, wavemaker