Jump to content

- - - - -

Opet Alge

haqos expro 1200 slatkovodni akvarij

• Please log in to reply
9 replies to this topic

#1 tomislav.flis

tomislav.flis

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 78 posts

Posted 05 January 2013 - 07:30 PM

Zašto mi se ovo događa? Sve sam napravio po PS-u.
Haquos 1200 i 500.
2x pumpa za protok
Šljunak (vidi se na slici)
ER komplet za bilje
grijač 200w

Prije par dana sam sve raskopao i složio. Sve je novo. Planiram ostaviti akvarij da se ciklira do ljeta. Možda u proljeće ubacim koju biljku, vidjet ću. Ali zašto mi se javlja ova sluz, i to samo na jednom drvetu, a ista je vrsta i kupljena u isto vrijeme i pripremljena za akvarij. I zanima me da li će to u vrijeme cikliranja nestati?

20130105_200155.jpg

20130105_200212.jpg

20130105_200223.jpg

#2 bluereef

bluereef

Advanced Member

• Administrators
  • 27,145 posts

Posted 05 January 2013 - 08:15 PM

neki organski otpad ili fosfat se vezao sa tu granu i razvija alge, zašto dolazi je teško reći ali uvijek kada dolaze alge u pitanju je višak nekog organskog otpada koji je ostao na grani i zatim potice lokalni razvoj alga, stvar je u tome da nešto mora rasti u akvariju, ne moguće je imati čistu podlogu /pijesak, kamenje, granje, staklo.../ u istom obliku kada smo ga stavili u akvarij, čim se akvarij pokrene krenu razni bioloski i kemijski procesi kojim se ozivljava akvarij, bilo koji višak nečega se u akvariju obraduje u neki oblik zivota, prvenstveno alge a kasnije kada ima vise biljka onda ako je sve u redu biljke obraduju taj visak i koriste ga za svoj rast.

Pošto je riječ o praznom slatkovdnom akvariju najlakse rijesenje je izvaditi granu , dobro je isprati pod jakim mlazom vode, ako treba i ostrugati sa nečim taj sloj i vratiti natrag

slične alge su se npr pojavljivale u morskim akvarijima, nikome nije bilo jasno zašto dok nisu shvatili da dolaze od vanjskih kemijskih sredstava, totalno nepovezanim sa akvarijem, sad se tocno ne mogu sjetiti od čega, pisao sam prije kojih godinu dvije o  tome ali nije to ni bitno toliko, da pojednostavim recimo da npr kuću čistiš sa domestosom, on isparava, pare padaju u akvarij i ti cudni kemijski spojevi uzrokuju čudne alge, sve može utijecati na akvarij, ne samo proizvodi koje koristimo za akvaristiku, vec mirisi koje koristimo u kuci, domestosi, stotine raznih proizvoda, svi isparavu ili njihove cestice plutaju po zraku, padnu  u akvarij i tko zna kakvu reakciju izazovu u njemu u kombinaciji sa tko zna kavim kemijskim spojevima koji se vec nalaze u njemu, alge u biti čiste akvarij, da li od viska otpada ili kemijskih spojeva nije bitno, one obraduju sav višak i imbalans

kao sto sam rekao ocistiti te alge u tvom akvariju je vrlo lako, izvadi van, ocisti i vrati natrag

#3 tomislav.flis

tomislav.flis

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 78 posts

Posted 05 January 2013 - 08:25 PM

Znači borba. Nema veze, imam ja vremena. Pustit ću ga do ljeta. Ali uzet ću još i onu kocku neka pluta. Treba ugraditi filter zraka, ali to je za nas SF :abducted:

#4 bluereef

bluereef

Advanced Member

• Administrators
  • 27,145 posts

Posted 05 January 2013 - 09:09 PM

ma nema borbe, izvadi panj van van, isperi ga, očisti te alge i vrati natrag, 10 minuta posla, nemoj pustiti da to stoji unutra da se spore te alge šire po akvariju vec ih odstrani u startu

ne znam na kakav filter zraka mislis? ako mislis na filter koji se stavlja na ulaz zracne pumpe onda je to tesko izvedivo, nije tesko u tehnickom smislu vec u vizuelnom, naime stavis zracnu pumpu omot od neke spuzve ili slicnog filt materijala i stavis u kutiju, u kutiju bacis aktivni ugljen i imas zracni filter, to je lako, bed je sto bi to malo cudno izgledalo ali ionako akvarij nije sterilan, aerosol pada u akvarij sa svih strana i nemoguce ga je zastititi od vanjskih utijecaja, niti je potrebno, moj komentar se odnosio samo na tvoj upit od kuda ta alga a mislio sam reci da moze doci od svega,

#5 tomislav.flis

tomislav.flis

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 78 posts

Posted 06 January 2013 - 07:47 AM

Zmam, šalim se ja malo. Budem danad poslije posla oribao drvo

#6 ZliBrka

ZliBrka

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 179 posts

Posted 06 January 2013 - 09:52 AM

Ne znam zasto cekas sa ubacivanjem biljaka toliko dugo. Mislim da bi svakako trebao dodati nekog bilja, ako nista drugo nezahtevnog (mikrosorum, anubias, kripte, mahovine...), jer ce se akv prije ustabiliti.

#7 tomislav.flis

tomislav.flis

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 78 posts

Posted 07 January 2013 - 11:42 AM

Ne znam. Zadnji puta sam odmah stavio bilje i sve je bilo super neko kratko vrijeme. No alge su ubrzo pokrile sve biljke i akvarij je postao beživotan. Sad sam odlučio čekati dok se ne razviju bakterije.  Skupe su biljke.  U zagrebu je mala košarica 30kn. A ja ih uredno bacam. Imam 4x18w lampe, da li je to dovoljno?

#8 Zdenac

Zdenac

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 35 posts

Posted 07 January 2013 - 09:12 PM

kaj se tice drva izvadi ga van ocisti i mozes ga prokuhati,mislim da imas problema sa rasvjetom.

#9 ZliBrka

ZliBrka

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 179 posts

Posted 08 January 2013 - 09:26 AM

Bez obzira narasvetu ne bi trebao imati problema sa cryptama, anubiasima, mahovinom, cak i sagitariom, HM...
Probaj nilje nabaviti po forumima, puno je povoljnije a ljudi cak znaju i poklanjati.

Za pocetak (dok se sve ne ustabili) je i bolje krenuti sa slabijim svetlom i kracim periodom osvetljenja, a onda postupno produzujes period osvetljenja i eventualno spustis rasvetu blize vodi.

To sve vredi ako zelis neki biljni akv (a po podlozi i hardscape mi se cini da hoces).

#10 tomislav.flis

tomislav.flis

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 78 posts

Posted 17 January 2013 - 09:41 AM

Evo, ubacio sam par biljaka radi probe.

rps20130117_103726.jpg

Also tagged with one or more of these keywords: haqos, expro 1200, slatkovodni akvarij