Jump to content

- - - - -

Kemijanje, tko što i kako?

• Please log in to reply
6 replies to this topic

#1 mrezni

mrezni

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 44 posts

Posted 10 January 2012 - 07:15 AM

Pozdrav kolegama akvaristima.
Evo, negdje po forumima pišem da sam s akvaristikom počeo kao klinac negdje u 7. razredu osnovne škole. Sad, skoro 25 godina kasnije sam manje pametan i "iskusan" nego u počecima.
U cijelom svom akvarističkom stažu, svega jednom u počecima sam morao koristiti lijek, mislim costapur ili nešta tada dostupno u bivšoj državi. Ostali lijekovi i kemija su se sveli na Aquatan, ponekad Nitrivec, pokoju žličicu kuhinjske soli i hipermangan. Valisnerija i anubias su ispod 18W najobičnije FC lampe u ugradbenom kućištu iznad stakla rasli kao blesavi. Pojavila se poneka alga, a crna čupava je nakon zamaha završavala generalkom na akvariju.

Sad sam složio bolju rasvjetu, do mene su stigli easylife proizvodi, oboružao se špricama, dozama, samo mi fali periodni sustav elemenata i molarne tablice (btw. uvijek sam mrzio izjednačavanje kemijskih jednadžbi). Gledam raznorazne metode gnojenja akvarija i razne kemije.  Recimo da ne želim tjedne izmjene vode i želim da mi trava normalno raste, a usporim tj. izbjegnem alge. To sve u zajedničkom akvariju (čistači dna, stakla, neonke/krijesnice ,colise (medene, tigraste, lalie) eventualno još neka ribica) srednje zasađenosti valisneriom i cryptocorinom + poneka travka u 115l ispod 48W T5 rasvjete.

Akvarij je nov. U njega sam stavio 20% vode iz starog akvarija, dodao El-FFM i namjeravam na taj način zaobiči klasično cikliranje. Slagao sam akvarije sa cikliranjem i bez i nisam vidio neke velike razlike. Gnojiva i CO2 su mi u početku dovoljni u obliku gotovih El proizvoda, a kasnije bi se opremio bolje (dok žena zaboravi ove troškove).

Jedni govore da je El-Profito samo gnojivo na bazi mikroelemenata i da mu treba dodavati Kalijum i Fosfor (btw. tek prije godinu dana sam saznao da su naši kemičari usaglasili nazive elemenata prema nekom međunarodnom standardu pa je Kalij = Malijum, Magnezij = Magnezijum, itd).,a na njemu pak piše da je potpun i ne treba mu ništa iako oni prodaju i željezo i fosfor (ako se dobro sjećam) kao zasebne proizvode.

Kada uopće u novom akvariju startati sa Co2 i dodavanjem gnojiva i koliko na tome inzistirati u ovakvoj postavi akvarija koju sam naveo?
Samo čekam kad ću kupiti vreču NPK gnojiva, a možda se navučem i na germu ;-)

Koliko vi "kemijate", i koliko to sve ima smisla? je li je to samo kompliciranje života, duboka i napredna akvaristika ili igranje bez kojeg se može? razmišljam ovom logikom: da sam se mislio baviti kemijom umjesto akvaristikom kupio bi si epruvete, pipete petrijeve posudice, a ne akvarij i ribe.  Naravno, mislim na slatkovodnu akvaristiku.

Ima li tko volje što komentirati ili udijeliti poneki savjet?
Kompliciram po kućama na komplicirani način.

#2 zebra

zebra

Advanced Member

• ER
  • PipPipPip
  • 612 posts

Posted 10 January 2012 - 09:11 AM

Staro dobro pravilo, koje se kod mene pokazalo uvijek najbolje, i u slatkovodnoj i u morskoj akvaristici- Čim manje kemijaš imaš bolje rezultate...
Uvijek kad sam nešto kemijao uvijek problemi, kad bi pusti sve da se radi prirodno i samo sve je išlo na bolje...
Pri tome mislim da, naravno one osnovne stvari treba napravit...I akvariju dat vremena, glavna vrlina akvaristike je strpljivost, ništa nejde preko noči....

#3 bluereef

bluereef

Advanced Member

• Administrators
  • 27,145 posts

Posted 10 January 2012 - 09:26 PM

Vidis bas sam dosta u zadnje vrijeme pricao sa ljudima (akvaristima o tome) a i sad sam u zadnjem postu o rastu koralja napisao : Back to the begining
Na početku kada sam startao sa akvaristikom, sve sam sam naucio, nije bilo interneta, knjige su se narucivale i cekale mijesecima a i sami znamo koja je brzina izmedu tiskanja i kupovine knjige i zadnjih informacija, dakle kojih par godina kasnjenja, sve u svemu sam sam napravio svoj sistem i tada su dosle prve acropore u HR, to je bilo davno, ta acropora je svojim rastom probijala sarcopiton-jedan mekani koralj, montipore razgranate su rasle do stakla i kad bi taknule staklo onda bi rasle po njemu, jedna je napravila plocu koje je prekrila pola bocnog stakle 50 x 60 cm, sve se baziralo na osnovama, izmjenama mora i aktivnom ugljenu.... nekih godinu dvije kasnije polako su počeli rasti inernet forumi a i mi smo dobili vezu sa svijetom te sam počeo čitati stručnjake, i tada doznas da moras imati kvalitetne testove, da moras dnevno dozirati ovo i ono, kupiti ovo i ono... i tako ja testiram svoj akvarij prvi put na kh a on oko 4,5 sto je tada smatrano kao nemogucim za držanje koralja i kao sve će uginuti, od tada ja inace promovirma niski kh sto je godinama do prije kojih godinu-dvije bilo nepojmljivo.... anyway po testovima i po strucnjacima moj akvarij u globalu nije trebao biti ziv uopće pa sam počeo kupovati svakakve te bitne stvari i aditive (ne moram ni reci koliko je to tada kostalo i sve se uvozilo iz USA) nakon svega toga umijesto na bolje koralji su počeli blijediti i ugibati a akvarij je otisao u bananu, naravno savijeti su bili da je to zbog toga jer imam skimmer ili pumpu koja je jeftina sto bi znacilo samim time da kao ne valja, i to je razlog propadanju, pa poslusam ja savijete, uvezem najskuplje pumpe, najskuplje tada skimmere, milion skupih bocica (koje su naravno obavezne) potrosio oko 2-3 kredita od 5 godina i uspijeh jos gori,
Najbolji nacin da ustanovis da sve to ne vrijedi ni kune je bankrot, jednostavno potrosis sve novce i ni da zelis ne mozes kupiti sve to sto je kao potrebno da bi akvarij funkcionirao, i pomiris se sa time da ce akvarij propasti a radis sa onime sto imas, i gle čuda akvarij ni da trepne zbog toga sto nema tih silnih obaveznih skupih proizvoda... u meduvremenu mi se 90 % tih renomiranih skupih proizvoda pokvarilo (krediti su ostali lol) i od toga dana shvatis kako funkcionira cijeli taj sustav, netko napise glupost (obicno onaj koji prodaje) i dalje se to razradenim sistemom siri po internetu a da se nitko u biti ne zapita cemu sve to i dali je to stvarno potrebno. Od toga dana uvozim najeftiniju robu jer filter je filter, ako voda ide kroz njega onda je to sve mu treba da bi funkcionirao, tako je sa skimmerom i sa svime a izbacio sam 99 posto gluposti, akvariji su moji i sasvim ok i u velikom broju slucajeva puno uspijesniji od akvarija istog kapaciteta sa 10 puta skupljom opremom i raznoraznim aditivima.

Ovaj kratki uvod sam napisao da bi pokusao objasniti kako to ide u globalu, nemam puno iskustva sa slatkovodnim biljnim akvarijima ali kada to povezem sa morskom akvaristikom vidim da je to sve jedno te isto, te se zato i baziram sa svojim biljnim akvarijima na sto jednostavnijim sistemima, nazalost nista puno ne mogu reci osim da malo bolje razmislis o savijetima koji ti se daju i koje procitas. Ja npr pratim malo u zadnje vrijeme slatkovodnu akvaristiku i tkz aquascape (planted akvariji) i vidim iste gluposti koje su bile u startu u morskoj, ljudi daju savijete npr na osnovu Takashi Amano proizvoda ili slicnih, naravno za to trebas imati desetke proizvoda, co2 opremu od 500 eura, razne bocice ma svega, i ljudi rade po tim savijetima akvarije i sto vidim u 99 % slucajeva kao problem sa tim akvarijima? Alge, ne mogu se rijesiti alga, imaju svakakve skupe proizvode, svakakve bocice sve se radi po tim nekim receptima po netu, EI, AI sto ja znam koji su vise i vecina njih ima alge, u cemu je onda problem??

Po meni 90 % toga je glupost, reklamne kampanje koje sluze da bi se prodali proizvodi i koji se zatim ponavljaju po forumima od tkz strucnjaka koji nemaju nikakvog iskustva ali ako sto pitas nema problema, evo link kako to radi amano, Plat, ovaj ili onaj... ako je to tako jednostavno zasto onda ima toliko problema sa algama.... zato jer nitko ne razmislja svojom glavom, najveca pocetnicka greska akvarista je prihvacanje tih savijeta i misljenja, zbog toga je prosijecni vijek akvarista u ovom hobiju oko 2 godine, za to vrijeme im treba izvuci sto vise love jer ce ionako odustati 99 % njih.

Npr kako god citam kod nas o biljnim akvarijima citam o CO2, cak i oni koji daju savijete kako se rijesiti necega npr alga upotrebom co2 i onog ili ovog rezima to nisu u stanju rijesiti u svom akvariju,ali nema problema evo link, imas alge evo koliko CO2 trebas koristiti, dobio si alge nakon toga? nisi ovo nisi ono, co2 ti je preslab, co2 ti je onakav ili ovakav,mislim WTF vise sa tim CO2

isto to se moze primijeniti na 99 % savijeta, barem kako ja to vidim, meni nikad nije bilo jasno zasto se daju linkovi na neke vanjske strucne forume/sitove a pogotovo sto je 90 % tih od kuda se uzimaju linkovi u tom poslu proizvodnje tih proizvoda? Pa nece ti reci da ne kupujes njihov proizvod ili proizvod koji ih sponzorira, u globalu najkomercijalnije stranice su u biti oni koji su tkz free comunity i imaju sponzore, tu nema nista od onoga sto mi smatramo otvorenim forumom gdje ces dobiti dobar savijet, upravo suprotno ti sitovi sto vise sponzora imaju veca im je zarada a nece dobiti sponzore ako govore istinu o tim proizvodima, zar ne? Taj sustav je odlicno razvijen u zadnjih par godina.

Zasto ti koji daju savijete npr ne daju link na svoj akvarij i kako su rijesili alge u svom akvairju? Umijesto toga procitas da ce ga rastaviti, da se ne mogu rijesiti ovoga ili onoga ali interesantno drugome zna pomoci,lol

Treba razmisljati o svemu, proucavati sam kako akvarij funkcionira i to je najveca prednost akvaristike i po mom misljenju tako ces imati uspijesan akvarij, ako ne promatras akvarij, ako ne vidis kakve efekte nesto ima i sam ne ustanovis sto moze uzrokovati probleme velike su sanse da ce akvarij biti problematican, svaki savijet koji dobijes prvo pogledaj povijest toga sto daje savijete i vidi dali on ima vecih problema nego ti, ako ima onda je njegov savijet za smece i nis koristi, takoder pogledaj da vidis da li on ima ikakvu referencu za davati savijete, ne da ima nesto sto je beznacajno, sto svatko moze imati i napraviti za 5 minuta a tebi daje savijete za neku kompleksnu postavu koja njemu ne bi uspijela nikada, u biti staro pravilo uzdaj se u sebe a ne u drugoga

Vec kad sam se raspisao o cO2, nesto gledam svoje akvarije (biljne) u zadne vrijeme i primijecujem neke cudne stvari a to je ono sto skoro nikad nisam procitao npr na biljnim forumima, a to je kisik, moje je misljenje da je CO2 mozda uzrocnik za veliku vecinu problema u akvariju, i da je kisik (najosnovniji element na ovom planetu) totalno zanemaren i jos koliko vidim samo sto nije proglasen zabranjenim, eto bas nesto eksperimentiram i vidim neka poboljšanja sa problemima u akvariju upotrebom bolje aerizacije, vise kisika u vodi manje problema, bolji rast biljaka, ja takoder uopće ni ne korisitim co2 pa je to jos vise interesantno. Naravno mogu biti u krivu te i moj savijet treba uzimati sa zadrskom. Ali o tome dosta razmišljam u zadnje vrijeme, radim neke testove i skoro sam siguran dami veca koncetracija kisika povoljno utijece na cjelokupni rast biljka i samog akvarija.

Druga stvar koju sam zapazio i za koju takoder mislim da je totalno izbacena iz informacija o akvaristici, barem ja nisam skoro nigdje procitao da se pise o tome je razvoj mikro faune u biljnim akvarijima, to je totalno zaobidena informacija u slatkovodnim forumima i slicnim sitovima, a siguran sam da veliki problem sa algama i cijano bakterijama u slatkovodnim akvarijima nastaje upravo zbog toga, podloga nema mikro faunu, od raznovrsnih bakterija do mm dva velikih organizama, pa cak i vecih zivih organizama, mislim da je vecina slatkovodnih presterilna a u prirodi nema sterilnih povrsina, ili ce biti mikro fauna ili ce biti alge/cijanobakterije. To je npr cest problem kod morskih akvarija u startu gdje se pojavljuju takvi problemi dok se ne razvije korisna mikro fauna koja se hrani i odrzava povrsinu podloge i biljki a smatram da je ista pojava i u biljnoj/slatkovodnoj akvaristici, cak se i prodaju npr sterilne biljke sto po mom misljenju ne moze biti veca glupost, iskreno ne mogu vjerovati da to uopće postoji tj da netko to može izbacit, i još piše da nema bakterija, mislim tko to može progutati?? Sterilna biljka??? Prvo to je nemoguće, drugo to je besmisleno,alge i probleme u akvariju ionako uzrokuju parametri  samom akvariju, mozes ubaciti sterilni komad metala ili bilo cega iz laboratorija (jedino tako se možda može dobiti nesto sterilno) i cim si ga ubacio u akvarij, jos nije ni dosao do dna na njemu je vec oko 100 miliona do milijardu raznih bakterija i spora i svega, i to je to koliko je bio sterilan, daljni razvoj tog predmeta ili biljke u akvariju ce odlučivati parametri u samom akvariju, ako su parametri takvi da se razvijaju alge one se ce i razviti, ako su parametri ok možes ubaciti biljku krcatu alga u akvarij i drugi dan je cista, to upravo i ja radim sa nekim testovima a to je i sasvim normalno u akvaristici, nista posebno ni neka novost.

Da se vratim na mikro faunu, bas zadnih desetak dana promatram svoj akvarij, onaj mocira od testiranja X3 Ex Alga, i vidim u njemu tisuce i tisuce sitnih zivih bica, od stotina kozica raznih velicina do malih 1 mm buba koje se krecu na sve strane, pa i crva i svega sto se moze razviti nakon duzeg vremena u akvariju, osobno smatram da oni imaju vrlo veliki efekt na razvoj tog akvarija, pozitivan efekt i mislim da cu kada radim novi akvarij prebaciti dio te mikro faune u novi da se sto prije rasiri po novom akvariju, tu ne mislim samo na bakterije vec na te sitne žive organizme. Naravno kao i u morskoj da bi oni prezivjeli akvarij mora imati uvijete za njih a to je pretezno mijesto gdje mogu zivjeti i sakriti se da ne bi bili pojedeni, npr u mojem akvariju je to dzungla od mahovine, mahovine ima svugdje, pustam je i po dnu uz korijenje nekih biljaka, to je ful gusto i tu je vjerojtno cijeli mali univezum lociran, ti mikro organizmi uključujući i bakterije stvaraju vrlo veliku količinu co2, necim se moraju hraniti a to su vjerojatno sitne cestice alga i cijano bakterija a ako se hranu otpustaju i otpad sto je gnojivo za biljke, znaci da mogu dati akvariju vrlo velike količine potrebnih tvari, od co2 do gnojiva.

Eto to je to za start, nazalost nemam vise vremena pisati jer sam u guzvi sa racunima, moj savijet je kao i od Zebre gore, sto manje kemijanja i sto vise razmisljanja svojom glavom te proucavanjem akvarija, on ce najbolje pokazati sto mu treba ali ako ubacis desetak stvari odjednom onda ces tesko moci vidjeti sto je korisno a sto opasno ili nepotrebno, dakle sve polako, velika vecina problema nastaje zbog sasvim drugih stvari, ako dobijes alge u startu to nije ni zbog co2, nije ni zbog zeljeza, ni zbog fosfata, ni zbog nitrata (i u oba dva omijera, ni zbog toga sto ih je previse ni zbog toga sto ih je premalo) vec zbog toga sto akvarij nije stabiliziran, nije zacikliran kako treba i fale mu osnovni parametri te treba strpljenja da se on stabilizira. To je moje misljenje i kako sam rekao mogu biti u krivu.

Kako i u morskoj tako sada i u slatkovodnoj radim po sistemu koji mi najbolje ide a to je skoro nista, kao sto si vidio oba dva testna akvarija koje imam za rast biljaka ne koriste ama bas nista od CO2, nikakvih aditiva i koristim vodu iz slavine, kako gledam po forumima imam puno manje problema nego oni koji koriste sve to sto je za mene vrlo dobar znak u kojem smijeru treba ici.

Najvaznija stvar kod akvarija: stabilnost i strpljene

#4 mrezni

mrezni

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 44 posts

Posted 11 January 2012 - 07:37 AM

Hvala na iscrpnom postu, potvrđuješ moje razmišljanje.
Meni je do sad vjerojatno bio najveći problem kvaliteta vode. Do sad nisam imao gradski vodovod (lokalna politika da ti 2km od središta grada ulicu zaobiđu pri širenju vodovodne mreže) nego bunarsku vodu, a živim na takvom terenu da ta voda baš i nije nešto i svodi se na površinsku vodu, izuzetno tvrdu i punu svega i svačega. sad sam startao sa vodom iz gradskog vodovoda koja slovi za jednu od čišćih i kvalitetnijih u državi pa sam je samo malo odležao i tretirao FFM-om. Vidjet ćemo s vremenom.

Ono što sam s godinama vidio, rast trave se zbilja popravio za nekoliko redova veličina kad sam prešao na neku od poznatijih podloga (i napustio svoj mix po prastaroj recepturi tipa malo humusa, ilovače, nečega...)  gdje 3kg što li već kantica košta bar 100kn.  I ja itekako shvaćam da je to veliki biznis i raznorazne metode i preparati su samo dio velikog biznisa. Prije dobrih 10-15 godina jedan lokalni trgovac malim životinjama (gotovo jedini u gradu s 40000 stanovnika) je rekao - pazi ovo je veliki biznis, pojma nemaš koja se lova na ovome okreće samo što to ljudi ne shvaćaju. Desetak godina kasnije povukao se u uzgajivače, prodao poslovni prostor nekoj drugoj, a sad već i trećoj firmi. Neki ljudi su nakon njega mjesecima i godinama dolazili na isto mjesto a da nisu shvatili da se trgovac promijenio. Uglavnom - sve je to biznis.
Kompliciram po kućama na komplicirani način.

#5 Vemar

Vemar

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 160 posts

Posted 11 January 2012 - 07:51 AM

View Postbluereef, on 10 January 2012 - 09:26 PM, said:

Vec kad sam se raspisao o cO2, nesto gledam svoje akvarije (biljne) u zadne vrijeme i primijecujem neke cudne stvari a to je ono sto skoro nikad nisam procitao npr na biljnim forumima, a to je kisik, moje je misljenje da je CO2 mozda uzrocnik za veliku vecinu problema u akvariju, i da je kisik (najosnovniji element na ovom planetu) totalno zanemaren i jos koliko vidim samo sto nije proglasen zabranjenim, eto bas nesto eksperimentiram i vidim neka poboljšanja sa problemima u akvariju upotrebom bolje aerizacije, vise kisika u vodi manje problema, bolji rast biljaka, ja takoder uopće ni ne korisitim co2 pa je to jos vise interesantno. Naravno mogu biti u krivu te i moj savijet treba uzimati sa zadrskom.

Da se nadovežem malo...

Povečana količina CO2 u vodi smanjuje funkciju korisnih bakterija i umanjuje njihovo razmnožavanje i tada dođe do problema loše filtracije i nastanu problemi u vidu algi i disbalnasu.

Osobno držim biljne akvarije već par godina i izbacio sam CO2 totalno čak mreškam dosta površinu vode zbog izmjene plinova, a uspješno držim neke vrste bilja za koje se smatra da ne mogu rasti bez CO2.
Naravno bilje raste brže i jače uz pravilan omjer CO2, jače svjetlo i pravilno prignojavanje, ali raste i bez većine svega toga samo što mu treba više vremena.

Još kad bih napisao da redovito mijenjam aktivni ugljen u biljnom akvariju bilo bi too much :-)  (i ne nemam algi u akvariju)

P.S također uzeti s rezervom ovo šta sam napisao
SLAVONSKI BROD

#6 bluereef

bluereef

Advanced Member

• Administrators
  • 27,145 posts

Posted 21 January 2012 - 05:38 PM

Evo da i tu objavim moja 2 zadnja slatkovodna  akvarija koja sve više potvrduju moje razmišljanje:

Posted Image

tema o tom akvariju ; http://www.elegancer...alga-recenzija/

i ovaj
Posted Image

tema o tom akvariju : http://www.elegancer...lant-substrata/

oba dva akvarija spadaju u extreme sto se tice dosta toga, npr prvi mislim da spada u low light jer ima 2 x 39 w T5 na 200 + litara dok drugi definitivno spada u high light sa 300 watti Hqi na 160 litara.
Prvi ima keramicku podlogu ne hranjivu dok drugi ima plant substrat hranjivu podlogu. Ni jedan ni drugi nemaju trunke alga a imali su ali su rijeseni sa filtracijom i stabilnoscu, sto pokazuje da problem sa algama nikako nije povezan sa dodacima, fosfati, nitrati, željezo, co2, nemam pojma sto sve preporucaju kada se pojave alge u slatkovodnim akvarijima vec jednostavno sa filtracijom. U nijedan ni drugi akvarij nije doziran mililitar bilo kojeg aditiva koji sadrži gore navedene elemente niti je doziran mililitar CO2. Jedino što se dodaje izvana je voda iz slavine, direkt i u prvi je ubacen high condensed fertilizer u podlogu.

Sad ja sam itekako svijestan da ovo nisu aquascape niti neki fancy akvariji ali alga je alga i biljka je biljka, sto posto sam siguran da su biljke u odlicnoj kondiciji unutra, tu i tamo ima koji zuti listic, ili propali list (prvenstveno pri donjim granama sto je normalno) ali toga ima i u fancy akvairjima tipa ADa i slično samo što ga ekipa janitora (barem 10 ljudi koji radi 24 sata na dan kod tih akvarija) odstrani cim se pojavi, to mene ne interesira i vise volim prirodni look a u prirodi ima raspadnutih lišća i grana.

Ali kada ides na 99 % foruma, barem sam ja to primijetio u zadnje vrijeme a uključuje i Hrvatske i Svijetske forume i sitove ima naravno 90 % upita o algama i odgovori su uvijek, visak - manjak fosfata/nitrata/željeza/cO2... sto ja znam cega sve ne .. i sad kada ja to usporedim sa mojim sistemom i mojim akvarijima mislim tko tu koga ****** . U svojoj temi na forumu o ovom akvariju , mo-ci-ra (LOL) http://www.elegancer.../7254-moc-i-ra/ sto mi je u biti prvi biljni akvarij kojeg sam napravio u dugo vremena i koji me zainteresirao za biljne akvarije isto sam počeo sa tim doziranjem fosfo, nitro, profito .. po nekim pravilima (što ćeš mlad i neiskusan ,lol, za ozbijlno nisam se bavio biljnim akvarijima i nisam imao razloga vjerovati da je to bezveze ) i naravno dobio sam alge, probao sam sve od pola bocice fosfata direkt u akvarij (kao fali fosfata) pa pola bocice nitrata (kao fali nitrata) ... pa sa hidrogen peroksidom http://www.elegancer...gen-peroksidom/ sve bez efekta i na kraju sam prestao sa svime i alge su otisle ???

Ako pogledamo  moj akvarij sa 300 watti na 160 litara ja bih trebao dnevno stuci po danasnjim savijetima za planted akvarije oko pola litre co2 , jedno 2-3 litre fosfata i 2-3 litre nitrata te kilo željeza (OK ovo je onako malo ironično) da bi kao takav akvarij funkcionirao, ali u njega nije dodano ama bas nista , 0 ,nula ,nada ... i biljke normalno rastu, nijedan ni drugi akvarij magnet nije vidio, stakla su total cista, svaki akvarij je u 2-3 mijeseca samo jednom sa spuzvicom očišćen da se odstrani vecinom sloj prljavstine i u high light akvariju u startu je bilo malo smede alge na udaru cirkulacije. gledam kamenje u mocira akvarij koje je perfektno cisto dok je dok sam dozirao razne aditive bilo alga po njemu i to dosta.

osobno nakon ovih mojih prvih iskustava sa bijlnim akvarijima a nacin razmisljanja sam pokupio od reef akvarija gdje imam nažalost dosta iskustva sa tim "obaveznim" proizvodima dosao sam do zaključka da je sve isto kao u startu reef akvaristike, gomila komercijalnih gluposti koji nemaju veze sa vezom i sluze samo da bi se novim i neiskusnim akvaristima vadila lova iz novcanika i sto je jos najbojle proizvodilo alge sa njihovim novcima tako da potrose jos vise na jos tih istih aditiva koji vjerojatno uzrokuju alge i na kraju sve bacili u smece, u vecini slucajeva.

Po mom mišljenju veliku vecinu problema sa algama u slatkovodnim akvarijima radi ono sto ih je proizvodilo oduvijek, loša i nerazvijena filtracija te nestabilan akvarij a ne manjak ili višak ičega, vjerujem da doziranje bilo kojih tih aditiva u biti uzrokuje još više i više problema a alge će se srediti kada se akvarij stabilizira, sa ili bez dodataka, što je isto kao i kod morske akvaristike gdje se fancy akvariji pokazuju kao uspijeh tih i tih aditiva, nazalost isto takvih fancy akvarija ima koji uopće ne koriste te aditive sto znaci da nije stvar u njima vec u standardnom odrzavanju akvarija.

Da me se krivo ne skuzi, vjerujem da je doziranje potrebnih elemenata biljkama i dalje potrebno ali u puno manjim količinama i tamo gdje trebaju te da se akvarij prvo treba stabilizirati, dobro filtrirati i naseliti mikro faunom a tek tada po biljkama vidjeti sto im fali te postepeno i polako dozirati da bi se ustanovilo ima li efekta ili ne.

#7 tomislav.flis

tomislav.flis

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 78 posts

Posted 23 January 2012 - 09:11 AM

View Postzebra, on 10 January 2012 - 09:11 AM, said:

Staro dobro pravilo, koje se kod mene pokazalo uvijek najbolje, i u slatkovodnoj i u morskoj akvaristici- Čim manje kemijaš imaš bolje rezultate...
Uvijek kad sam nešto kemijao uvijek problemi, kad bi pusti sve da se radi prirodno i samo sve je išlo na bolje...
Pri tome mislim da, naravno one osnovne stvari treba napravit...I akvariju dat vremena, glavna vrlina akvaristike je strpljivost, ništa nejde preko noči....
To si dobro rekao, akvarij treba pusiti da sam sebe formira.