Jump to content

- - - - -

Izrada slatkovodnog akvarija

diskusi slatkovodni akvarij discusi uzgoj diskusa diskus

• Please log in to reply
81 replies to this topic

#1 Juricas

Juricas

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 194 posts

Posted 21 October 2011 - 08:23 AM

Evo bacam se u novi projekt.  Nakon 4-5 malih akvarija i prikupljeno nesto iskustva u akvaristici, odlucio sam se na izradu akvarija 400 litara.  Izgleda da se uvijek dodje na takvo nesto  Posted Image

Projekt je trenutno samo na papiru, i polako prikupljam potrebnu opremu.

Akvarij ce biti 140x55x55 cm, postolje radim sam (metalna konstrukcija + iveral).  

Za pocetak trebam savjete oko filtracije.   Radit cu vanjski stakleni filter po uzoru na "morski" sump.  Akvarij koji cu koristiti za sump je 80x35x40 cm i njega vec imam, jedino ga moram  prelijepiti i zalijepiti pregrade.

Nemam nikakvog iskustva sa takvim tipom filtera, stoga mi treba par savjeta.

Sto se tice pregrada, evo u privitku skica kako sam mislio napraviti, zanima me dal je to ok?

Prva komora je taloznica, slijedece dvije su za filter medije (prva za spuzve i druga za ostali medij), a zadnja je za povratnu pumpu.   Negdje ovdje bih ubacio grijac, ali je oko 50 cm duzine, i s ovakvim pregradama ga necu imati gdje staviti??  Molim rijesenje?

Mozda da nekako drugacije poslozim pregrade?  Posto vec radim ovakav filter, onda bih maknuo grijac unutra, da se sto manje opreme vidi u akvariju.

Attached Thumbnails

• Sump model.JPG
  • Sump presjek.JPG

#2 tomislav.flis

tomislav.flis

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 78 posts

Posted 21 October 2011 - 09:23 AM

To bi ovako trebalo izgledati.

filter.jpg

Samo mi reci kako češ izvesti dovod vode iz akvarija u filter? Imaš li rupu na dnu akvarija kroz koju ide cijev Kroz akvarij do površine vode?

#3 Juricas

Juricas

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 194 posts

Posted 21 October 2011 - 09:39 AM

View Posttomislav.flis, on 21 October 2011 - 09:23 AM, said:

To bi ovako trebalo izgledati.

Samo mi reci kako češ izvesti dovod vode iz akvarija u filter? Imaš li rupu na dnu akvarija kroz koju ide cijev Kroz akvarij do površine vode?

Ta opcija mi ne odgovara je nema prostora za vodu koja ce iscurit u sump kad se pumpa ugasi.  Mislim da bi takav filter koji si nazrtao bio dobar ako je pokraj akvarija, u njegovoj razini?

Busit cu dno (radit 2L sistem) za ispust.

#4 tomislav.flis

tomislav.flis

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 78 posts

Posted 21 October 2011 - 11:39 AM

Bok. Nacrtao sam malo po tvome. Ja ti govorim o filteru koji se nalazi oko 1m ISPOD akvarija od 1500 litara. Ima ga frend u svom kafiću. Sad cu ti nacrtati kako sam njemu to složio i funkcionira vec godinama. Ja mu čistim akvarij. Kad se pumpa ugasi ne iscuri voda osim ono malo što se u tom trenu nalazi u cijevi.

filter 2.jpg

#5 tomislav.flis

tomislav.flis

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 78 posts

Posted 21 October 2011 - 11:47 AM

Dimenzije ti nisu previše bitne, osim što veći filter to bolje. Računaj da ti komora za spužvu i keramiku ne bude pre mala jer se na njih skupljaju dobre bakterije koje kemijski čiste vodu. A i za vatu bi bilo dobro imati veću komoru jer ako staviš malo vate morat češ je jako često mijenjati.

#6 Juricas

Juricas

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 194 posts

Posted 21 October 2011 - 11:59 AM

View Posttomislav.flis, on 21 October 2011 - 11:47 AM, said:

Dimenzije ti nisu previše bitne, osim što veći filter to bolje. Računaj da ti komora za spužvu i keramiku ne bude pre mala jer se na njih skupljaju dobre bakterije koje kemijski čiste vodu. A i za vatu bi bilo dobro imati veću komoru jer ako staviš malo vate morat češ je jako često mijenjati.

Vatu uopce ne volim i ne stavljam u filtere.  Prebrzo se zacepi i to mi ne odgovara.  Imat cu oko 45 litara filter medija. Od toga ce pola biti plave spuzve (grube i finije),  a pola keramika i drobljeni lava kamen.  Bit ce dovoljno medija za bakterije (mislim da je to bioloska filtracija, a ne kemijska??)

#7 tomislav.flis

tomislav.flis

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 78 posts

Posted 21 October 2011 - 12:09 PM

Da, biološka, sorry.
Istina, vata se brzo začepi, ali bez vate mi se spužva jako brzo popunila i morao sam je stalno žmikati, ali od kad sam počeo koristiti vatu, spužvu uopće ne diram i nemam više onih sitnih mrvica koje plivaju u vodi. U onom velikom akvariju što sam spominjao stavili smo u prvu komoru cijeli veliki paket vate prije nekih 4 - 5 mjeseci i još nije jako prljava. Možda pola. On kao podlogu u akvariju ima samo šljunak.

#8 bojan.c

bojan.c

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 137 posts

Posted 22 October 2011 - 11:04 AM

Inače ima za kupiti na litre i finija spužva. Ja sam u svom unutrašnjem filteru (isti princip kao i sump) koristio 2 vrste spužve, jednu grubu i jednu finiju. Ta finija je služila kako pred filtar i nju sam čistio jednom mjesečno, dok ovu grublju sam čistio svakih 6 mjeseci, a keramičke valjčiće sam čistio tek nakon god dana.

...Znam da alkohol škodi, ali u vodi utjehe nema...

#9 bluereef

bluereef

Advanced Member

• Administrators
  • 27,145 posts

Posted 22 October 2011 - 07:13 PM

Koliko vidim Juricas ti u biti radiš slatkovodni ali sa morskim dizajnom, treba ti klasičan overflow i sump, informacije o tome imaš koliko želiš na ER-u, pogledaj i za temu 2L o dizajnu tihog overflowa iako ce tvoj slatkovodni vjerojatno koristiti slabije pumpe te tada overflow nije problem utišati. Ako želiš da to bude estetski zgodno možeš razmisliti i o novom overflowu od REEfOctopusa , link : http://www.elegancer...product=6221287

sto zelis dobiti je ovo : http://www.elegancer...product=6221263

Ako ti je original owerflow skup možeš napraviti klasičan sa 2 rupe (preporuka, nikad se ne zna sto buducnost nosi a i tada ces moci koristiti jaču pumpu/cirkulaciju, lakse je jednu rupu zatvoriti nego ponovno bušiti akvarij) te ti treba bulk, cijevi i forex palstika za sakriti overflow, overflowi su sigurniji od bilo kojeg vanjskog filtera te tu ne trebaš brinuti.

Sto se tice prefiltera mi u morskoj koristimo uvaj proizvod kojeg bi  i tebi preporucio, puno bolje i prakticnije rijesenje za prefiltraciju : http://www.elegancer...product=6221289

Osobno već dugo koristim i promoviram tkz open sump sistem a zbog toga dnas ga koristi 99% akvarista u HR i šira, dakle što otvoreniji sump sa sto manje pregrada, ja ne koristim nikakve pregrade jer nema potrebe za njima, pregrade ti samo smetaju ako nesto u buducnosti zelis promijeniti.

Za filtraciju idealno i prakticno rijesenje su fluid filteri, http://www.elegancer...product=6212368 oni se stave u sump napune filt materijalom i radu, naravno to ti je vjerojatno preskupo te onda mozes napraviti neki dizajn sa pregradama za svoju ideju, izbor materijala sto si ga izabrao je dobar, dakle filterski materijal tipa keramicki i lsicni valjci, kugle.. lava kamenje, eventualno neke spužve... sada dolazi kontejner sa puno vrsta raznih filt materijala pa ima i lave, keramickih kuglica, valjka, spužva....

Ako koristis prefilter sistem tada ti ne treba vata posto vrecica zaustavjla krupniju prjlavstinu, sve u svemu zelim ti uspijesan akvarij koji će sigurno biti dobar

#10 bluereef

bluereef

Advanced Member

• Administrators
  • 27,145 posts

Posted 22 October 2011 - 07:13 PM

ahh sad  sam vidio da mislis koristiti 2L sistem , bas je interesantno kako neke bitne informacije pročitam tek nakon što objavim svoj post ...

#11 Juricas

Juricas

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 194 posts

Posted 24 October 2011 - 09:15 AM

Hvala na savjetima :hat:

Da, koristit cu 2L sistem za odvod. I akvarij bude izvedem prema morskom, i odvod, i dovod i sump.  Funkcionalno, a jednostavno, sa puno filter medija. Ovi gotovi proizvodi su mi ipak preskupi tako da cu ici na DIY varijante. Za predfilter sam planirao koristiti ove vrecice sa linka.  Slijedece ce biti dva sloja grublje spuzve i jedan fine te keramicki valjcici i lava kamen. Za filter medij se jos cujemo blue.

Busit cu dvije rupe i mislim da cu kroz drugu, pomocnu, izvesti povrat u akvarij (manja cijev bude 32 mm, a veca u kojoj ce biti i povrat bude 40mm)

Mislim da je to dovoljno. Povratna pumpa je oko 2000 l/h.  Eventialno cu jos ubaciti jednu slabiju da bolje raspodijelim protok kroz akvarij.

Sto se tice sumpa, odlucio sam ici na varijantu sa jednom pregradom gdje ce biti taloznica i jednom koja ce odvajati povratnu pumpu od prostora za filter medij.

Zasad tolko.  Sump je narucen, akvarij cu narucivati kroz par dana.  Sto se tice OF boxa, radit cu duplu pregradu tako da mogu izvesti da mi vuce vodu sa dna i preko ceslja

Evo slica kako to planiram izvesti.  Dal ima netko takav sistem OF boxa sa duplom pregradom? Nemogu naci nigdje.

Edited by Juricas, 24 October 2011 - 09:19 AM.

#12 Juricas

Juricas

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 194 posts

Posted 24 October 2011 - 09:17 AM

Skice...

Attached Thumbnails

• Akvarij izometrija.jpg
  • Akvarij nacrt.jpg
  • Akvarij bokocrt.jpg

#13 bluereef

bluereef

Advanced Member

• Administrators
  • 27,145 posts

Posted 24 October 2011 - 07:53 PM

Uf dok sam se sjetio gdje je moj stari akvarij sa duplim overflowom, evo link pa malo prosurfaj po toj temi dje piše o dizajnu duplog overflowa koji ima mogućnost uzimanja vode sa dna i povrsine : http://www.elegancer...-erbasic-model/
Trebas gledati da dobro zalijepiš dupli dio overflowa, to je dio gdje sam ja na brzinu radio pa mi je malo puštao, ali sa više pažnje to nije problem. Potencijalni problemi kod duplog overflowa su mogucnost da mala ribica, biljka ili u slucaju morskog akvarija anemona, zaglavi izmedu pregrada i to je problem jer treba je izvaditi sto nije bas lako da se izbjegne da ude tj blokira glavnu cijev kuda voda ide u sump i naravno izazove poplavu, ako se ne želiš zafrkavati sa time, klasican overflow je sasvim u redu.

Za povrat od 2000 lit/sat bulk od 20 mm ti je sasvim dovoljan, ali naravno bolje je staviti veći za  svaki slučaj i za eventualne promijene - nadogradnje u budućnosti.

#14 Juricas

Juricas

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 194 posts

Posted 25 October 2011 - 07:22 AM

View Postbluereef, on 24 October 2011 - 07:53 PM, said:

Za povrat od 2000 lit/sat bulk od 20 mm ti je sasvim dovoljan, ali naravno bolje je staviti veći za  svaki slučaj i za eventualne promijene - nadogradnje u budućnosti.

Prvo sam i planirao busit tri rupe za 20 ili 25 mm bulkove, ali sam odustao bas zbog mogucnosti za kasniju nadogradnju.  Ko zna sta ce mi za 5 godina puknuti u glavu, mozda se i za morski nekad odlucim :) Onda ce ovo dobro doci.

Izvest cu ovo sa duplom pregradom kao sa slike ranije.  Stavim neku mrezicu na usis da sprijecim da mi se riba zabije unutra.  Bit ce ok.

Jedino me zanima visina OF boxa?  Na ovom modelu koji sam radio sam stavio 70mm od ruba akvarija. Jel to previse?   Razinu vode planiram drzati 30 mm od vrha akvarija.

Mozda da ipak izvedem OF 50 mm od ruba?  Onda mogu sa cesljom jos podici po potrebi.  Mislim da je to ok posto ce ipak vecina vode ici sa dna.

Edited by Juricas, 25 October 2011 - 07:23 AM.

#15 Juricas

Juricas

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 194 posts

Posted 28 October 2011 - 01:16 PM

Evo, akvarij i sump naruceni prema prethodnim skicama.

Sad me zanima slijedece.  Uzeo sam pvc ventile sa slike.  Planiram spojiti na sivu kanalizacijsku cijev 32mm.  

Problem je slijedeci:  Ventil ima unutarnji navoj, a pvc cijev je glatka. Kako spojiti?  Navoj je manji od cijevi, odnosno, cijev ne ulazi u navojnu rupu.

Dal ima neki fitting na koji mogu nataknuti cijev 32mm, a drugu stranu usarafim u ventil?

Attached Thumbnails

• HApvcKugel.jpg

Edited by Juricas, 28 October 2011 - 01:17 PM.

#16 bluereef

bluereef

Advanced Member

• Administrators
  • 27,145 posts

Posted 28 October 2011 - 01:28 PM

Hmm nakon sto sam 10 minuta pisao post vidio sam da je tvoj problem obratan od mog savijeta, koliko te razumijem, pvc siva cijev od 32 mm je većeg promijera od ventila? Ne znam kako ćeš to spojiti, ako nije velika razlika mozes izbrusiti ili ti tokar može napraviti navoje, ako je velika razlika u promijerima onda ne znam sto da napravis, nabavis manje cijevi ili veci ventil. Sive cijevi imaju adaptere za vece i manje nastavke tako da mozes u ducanu gdje si kupio sive cijevi pogledati i za adaptere za manju cijev.

#17 Juricas

Juricas

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 194 posts

Posted 31 October 2011 - 07:29 AM

Da, cijev je malo veca od navojne rupe.  Ali nije tolko da bi pomogla redukcija, vec taman da bi navoj na cijevi pomogao.

Morat cu naci nekog da mi nareze navoj na cijevi. Samo se bojim da cijev nema pretanku stijenku.  Probat cu kod nekog narezati.  Ili mozda kupim nareznicu za cijevi ako nadjem negdje da nije preskupo.

Slika vrijedi tisucu rijeci:

Attached Thumbnails

• photo.JPG

#18 Juricas

Juricas

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 194 posts

Posted 31 October 2011 - 07:30 AM

...

Attached Thumbnails

• Ventil.JPG

#19 Juricas

Juricas

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 194 posts

Posted 09 December 2011 - 11:26 AM

Stigo je akvarij nakon dugo cekanja.

Naravno, ima i komplikacija:

Trazio sam rupu za bulkhead 54mm, a izbusena je 50.  Naravno, bulk neide unutra, i nemogu se tolko brusiti navoji.  Brusenje stakla za 4 mm mi nije najpametnija opcija pa moram nabaviti novi bulk.

Planirana cijev kroz bulk je 40mm.

Da li zna netko dal ima bulk (ovakav sa slike dolje) kroz koji prolazi cijev 40 mm, a da je vanjskog promjera 50mm?

Attached Thumbnails

• photo.JPG
  • photo1.JPG

#20 Juricas

Juricas

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 194 posts

Posted 12 December 2011 - 08:09 AM

View PostJuricas, on 09 December 2011 - 11:26 AM, said:

Da li zna netko dal ima bulk (ovakav sa slike dolje) kroz koji prolazi cijev 40 mm, a da je vanjskog promjera 50mm?

Ne zna nitko?

Also tagged with one or more of these keywords: diskusi, slatkovodni akvarij, discusi, uzgoj diskusa, diskus