Jump to content

- - - - -

Razlike između tek kupljenih biljka i google slika

• Please log in to reply
9 replies to this topic

#1 bluereef

bluereef

Advanced Member

• Administrators
  • 27,145 posts

Posted 16 March 2011 - 08:42 PM

Pošto se u temi na forumu otvorila rasprava o razlici izmedu kupjlenih biljka i slika na googlu otvaram ovu temu i bilo bi odlično kada bi jos netko dao informacije o tim biljkama jer moje znanje o njima je limitirano.
Takoder sam dobio i pm sa razlikama izmedu google slika i kupljenih. Kao sto sam i pretpostavljao vecina upita je usporedba izmedu bijlaka u vrhunskoj kondiciji u nekom top akvariju i tek kupljenih, pa da je to tako jednostavno onda bi svi imali akvarije pune crvenih biljaka u vrhunskoj kondiciji. A to bas nije tako lako a tu je i car ovog hobija, da je lako ne bi bilo interesantno.

Evo prva biljka:

Nesaea Crassicaulis

Dolazi ovakva : http://www.aquaticpl...24-flowers.html

Posted Image

Posted Image

A na googlu izgleda ovako (naravno preskoce se slike koje su gore  :neznam: )
Posted Image

Nessaea može doći takva ali treba jaku rasvijetu, mekanu kiselu vodu i puno željeza da bi se razvila u taj koloritet

Yes, with sufficient light and an acidic environment, the plant will turn red. Having it next to the inclinata would be a nice contrast. Once they color up, please take a picture and post it.
http://www.aquaticpl...assicaulis.html

Takva ne dolazi naravno za kupovinu jer je to nemoguce, transport je stres za biljke, one moraju biti u dobroj kondiciji da bi prezivile dugotrajan put, drzanje u prodajnom akvariju a zatim opet promijenu pri sadenju u akvarij kupca, to su veliki stresovi za biljku i da bi to prezivile biljke se sade i kultiviraju izvan vode jer na taj nacin imaju dovoljno energije za sav taj stres. Biljke koje su u vodi uzgajana imaju vrlo malu rezervu energije i samim time ne bi prezivjele ili bi dosle u vrlo losem stanju pri putu, takoder bi se tesko prilagodile novim parametrima vode u akvarijima.

Npr u ovoj turi sam dobio micranthoides  (inace vrlo jednostavna biljka) i marseila u losem stanju, obe biljke su bile uzgajane pod vodom, micratnhoides se raspao na putu, ako je jedan ili dva prezivjelo a i vidjeli ste slike marseile.

Dakle sada je na vama da dobijete koloritet te biljke kao sto je na googlu, osobno čisto sumnjam da je izvoznik pogrijesio, ako ovo nije najveca firma u EU onda jedna je od najvecih a da bas tako krivo oznacava i identificira biljke nema smisla.

Jos informacija o Nesaea Crassicaulis
http://www.aquascapi...ea crassicaulis

I npr kako izgleda kod Tropice
Posted Image
http://www.tropica.c...n.aspx?pid=033B

#2 zebra

zebra

Advanced Member

• ER
  • PipPipPip
  • 612 posts

Posted 16 March 2011 - 11:39 PM

Nisam u slatkovodnoj akvaristici več dosta dugo, imao sam crvenih biljaka, ali tu sam boju jedino postizao i održavao HQL rasvijetom i obavezno doziranje CO2...
Bez toga biljka je zdrava i raste ali izgubi boju i bude zelena...
Posebno se to odnosi na Tiger Lotus , Rotala macrandra i na crveni Myriophyllum.
Ovu zadnju čak kada sa nabavio bila je zeleno žuta, nisam niti znao da je u stvari crvena, ali je pod navedenim uvjetima totalno pocrvenila, osim dolnjh dijelova koji nisu imali dovoljno svijetla...
S druge stran ,tako je i sa koraljima, acropore- u jednom če akvariju bit jedne boje u drugom druge, u jednom jedan oblik rasta u drugom drugi a radi se o fragovima sa istog koralja...
Siječam se da sam jednom uzeo anubias sa okruglim listovima, nakon nekoliko je mijesecikako je rastao listove zamijenio šiljatima...
moj zaključak ,u kakvim uvijetima biljka raste i kakvi joj se uvijeti pruže ona se prilagođava i s time stvara svoj rast i boju....
Odnosno nemoguče se ravnat po slikama sa interneta, da bi možda sami sebi odredili koju i kakvu biljku želimo..

#3 bluereef

bluereef

Advanced Member

• Administrators
  • 27,145 posts

Posted 17 March 2011 - 11:17 PM

evo primjera kod Rotale wallichi , sad je počela pomalo crveniti, ništa posebno jer ipak ja nisam neki stručnjak u slatkovodonim kavarijima ali se vidi pomak

ovako je dosla 12.03.2011 , slikano je neposredno nakon pustanja u akvarij
Posted Image

2 dana kasnije, 14.03.2011
Posted Image

i danas 17.03.2011 , 5 dana nakon dolaska
Posted Image

#4 Dodode

Dodode

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 41 posts

Posted 18 March 2011 - 08:38 PM

Malo su je alge napale?

#5 bluereef

bluereef

Advanced Member

• Administrators
  • 27,145 posts

Posted 18 March 2011 - 08:43 PM

Pa nije bas strasno  :pia: to je super makro gdje se vidi svaka dlacica na biljci, u globalu kada se gleda akvarij nema alga, bas sad gledam tu biljku i ne vidim alge, moze biti i prljavstina  :sigh:

#6 Dodode

Dodode

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 41 posts

Posted 18 March 2011 - 08:59 PM

Ma šta strašno, to je dlačica dvije končaste valjda, nestat će to sam dok bilje dođe još malo sebi. Inače je rotala wallichi malo zahebanija biljka jer traži mekanu vodu, dosta co2, a pogotovo svjetla... barem je tako bilo kod mene... s tim da su mi svi listići otpali jer nisam imao dovoljno svjetla.

#7 bluereef

bluereef

Advanced Member

• Administrators
  • 27,145 posts

Posted 18 March 2011 - 09:02 PM

Kod mene je ispod 4 x 80 w T5  :glasses:

#8 Dodode

Dodode

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 41 posts

Posted 18 March 2011 - 09:11 PM

:hat: jedva čekam svoju rasvjetu iz chine pa da i ja mogu ubost koju r. wallichi  :glasses:

#9 zebra

zebra

Advanced Member

• ER
  • PipPipPip
  • 612 posts

Posted 18 March 2011 - 09:52 PM

Možda zastarijela metoda ali jednostavno najbolja, za rotale i ostale biljke za jače potrebe za svijelom...
A to je HQL, naj jeftinija i najbolja varijanta...

Attached Thumbnails

• feb2-acquario.jpg

#10 ZeleniMrav

ZeleniMrav

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 127 posts

Posted 28 March 2011 - 10:13 AM

Rotala wallichii je poznata po tome da se na nju skuplja ta alga!Ali u pravim uslovima nema problema.
Kod mene je odmah krenula i uzivo izgleda puno bolje nego na slici:

Posted Image

Jedna od biljka koju cu sigurno zadrzat.