Jump to content

- - - - -

Smještaj cijevi od filtera u novi AQ

• Please log in to reply
10 replies to this topic

#1 bojan.c

bojan.c

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 137 posts

Posted 18 October 2010 - 05:47 AM

Stiglo mi je staklo za novi AQ (200×45×45) i sad me zanima (prije nego ga počnem ljepiti i  stjenu raditi) gdje da smjestim cijevi od filtera. Filter će biti EXPRO1200.
Razmišljam možda kupiti još jedan filter radi dužine AQ.

Attached Thumbnails

• AQ405L.jpg

...Znam da alkohol škodi, ali u vodi utjehe nema...

#2 bluereef

bluereef

Advanced Member

• Administrators
  • 27,145 posts

Posted 18 October 2010 - 10:27 AM

Mozes ih staviti gdje zelis ali ja kao i vecina akvarista cijevi od filtera stavljaju u jedan zadni kut, tako se najmanje vide i isticu. Ako mislis koristiti 2 filtera dobro rijesenje je u sredini akvarija sa time da je svaki izlaz usmijeren u suprotnom smijeru. Kada radis umijetnu stijenu možeš napraviti i dio za sakrivanje cijevi tako da se uopće ne vide u akvariju.

Ja bih preporucio 2 komada na tako veliki akvarij.

#3 bojan.c

bojan.c

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 137 posts

Posted 18 October 2010 - 10:45 AM

Onda si to odmah moram ukalkulirati, jer ću morati naručiti još jedan EXPRO1200 (ali tek poslje 15.11.) Predbilježi me za još jedan filter.

#4 bojan.c

bojan.c

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 137 posts

Posted 18 October 2010 - 05:52 PM

Nešto razmišljam vezano za smještaj grijača. Mislim napraviti usis tako da voda prvo prelazi "preko" grijača, a onda u usis. Da li je to pametna ideja, da topla voda ide u filter?

#5 bluereef

bluereef

Advanced Member

• Administrators
  • 27,145 posts

Posted 23 October 2010 - 10:10 PM

al sam brz sa odgovorima  :cupakosu:
ne znam tocno kako to misliš napraviti ali smatram da je ok, ja sam uvijek a ako se ne varam i vecina akvarista locirao grijac pored usisa kanister filtera, uvijek sam tako imao pri slatkovodnim akvarijima ili kod morskih bez overflowa i ne vjerujem da to predstavlja problem i čak je preporučljivo jer se filter uvijek drzi na istoj temperaturi a topla voda se bolje i brze distribuira po akvariju

#6 bojan.c

bojan.c

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 137 posts

Posted 24 October 2010 - 06:02 AM

Na sredini AQ sam mislio napraviti 2 staklene komore, u svakoj bi bio grijač i cijev od usisa filtera. To bi sve bilo sakriveno umjernom stjenom.

Attached Thumbnails

• aq.jpg

#7 bluereef

bluereef

Advanced Member

• Administrators
  • 27,145 posts

Posted 24 October 2010 - 06:37 PM

Pa mislim da je to ok iako bi se to dalo napraviti i bez stakla za svaki slučaj ako želiš nesto promijeniti u buducnosti oko akvarija, opet ni staklo nije tesko odstraniti u tom slučaju pa je bilo koje rijesenje dobro, ne vidim neke nedostatke ni potencijalne probleme tvoje ideje pa vjerujem da ce biti OK  :cupakosu:

#8 bojan.c

bojan.c

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 137 posts

Posted 25 October 2010 - 05:40 AM

Lakše će mi biti za čišćenje i održavanje ako budu staklene komore. Dimenzije će biti da mi minimalno šaka uđe unutra.

#9 bojan.c

bojan.c

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 137 posts

Posted 27 October 2010 - 11:36 AM

Evo došao sam na novu ideju, pa me zanima da li je to dobro rješenje:
Pošto ću iz starog AQ imati 2 Atman103 pumpe "viška" mislio sam sakriti u stijeni komore sa pumpom i grijačom × 2
Posted Image

#10 bluereef

bluereef

Advanced Member

• Administrators
  • 27,145 posts

Posted 27 October 2010 - 01:12 PM

Može i tako, postoje razne kombinacije, potencijalni problem u ovoj postavki po mom mišljenju je sto ce sprejbar bacati čistu vodu natrag u usis, filteri se postavljaju tako da iz filtera izlazi cista voda koja napravi sto veci krug unutar akvarija te istiskuje prljavu prema usisu, zbog toga se i kod morskih sa owerflowom te kod kanister filtera ulaz vode nazali pored izlaza sa time naravno da izlaz baca cistu vodu u suprotnom smijeru od usisa.

#11 bojan.c

bojan.c

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 137 posts

Posted 27 October 2010 - 05:55 PM

Komore gdje će biti AT103 pumpe će biti čisto cirkulacijske, da se voda "gura" prema usisu i da voda cirkulira oko grijača.