Jump to content

- - - - -

alge i samo alge

• Please log in to reply
11 replies to this topic

#1 zebra

zebra

Advanced Member

• ER
  • PipPipPip
  • 612 posts

Posted 13 April 2005 - 07:57 PM

ovo mi je neznam koji akvarij po redu koji sam napravio. i u njemu samo problemi. stavio sam pripremljenu podlogu od tetre,preko nje sloj sitnog kvarcnog pijeska strogo za akvaristiku. posadio bilje, stavio korjen , uključio filtraciju,voda se razbistrila u roku dva dana, bistra kao kristal,normalno žutkasta od treseta. nakon toga upalio svijetlo koje svijetli 12 sati na dan. lampe su neonske po sljedečem redu.od iza prema naprijed. power-glo
             gro-lux
             akwa-glo
             gro-lux
Problem je sljedeči: u samo dva dana algi pun akvarij :zelene vlaknaste duge oko 5-8cm. svugdije po akvariju.
gdje je pogreška ili sam sa ovim akvarijem stvarno pegula pa mi sve ide naopako.
imate li kakav savijet za uništenje tih algi ili je pogrška u rasvijeti.
nisam još spomenuo da akvarij posjeduje i CO2 sistem za gnojenje.
ljut i razočaran ko :?

#2 bluereef

bluereef

Advanced Member

• Administrators
  • 27,145 posts

Posted 13 April 2005 - 08:12 PM

Stvar je u prevelikoj kolicini nutrientsa u akvariju,sve to pospijeseno lampama za razvoj biljaka i evo ti cuda.A to je bas cudo da se 2-3 dana stvori takva kolicina algi.
Neznam tocno od kuda mogu doci nutrientsi,ako si koristio sve novo znaci ne staru podlogu od starog akvarija onda je stvar ili u vodi iz slavine ili u gnojivima i co2 elementu.Moze biti da akvarij jos nije zacikliran pa mu i to stvara alge.
Kakav filter koristis?Da li imas vec biljke u njemu?
Ako nemas biljke ugasi svijetlo dok ne riknu alge,ako imas onda smanji fotoperiod ful na kratko dok alge ne pocnu nestajati.
Ako nije problem sa losom vodom iz slavine onda ce se situacija polako izbalansirati,samo treba vremena .Takoder je bitno da se ne dodaje previse co2 u vodu,pogotovo ako vec ima puno riba unutra,co2 je prvenstveno potreban kod akvarija sa jakim svijetlima i jakim rastom biljaka,na samom startu akvarija mislim da on jos nije potreban jer ga biljke ne trebaju,vjerojatno su tek u fazi prilagodavanja na akvarij.
Kod svih algi stvar je uvijek ista,treba im uzeti hranu sa kojom se razvijaju te koristiti prirodne neprijatelje da ih se sprijeci u razvoju.

#3 Stina

Stina

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 538 posts

Posted 13 April 2005 - 10:00 PM

Zebra, ovo je jedna početnička greška, iako se vidi da je netko proučio gradivo :?
Po opremi vidim da želiš napravit biljni akvarij i 100% sam siguran da će taj akvarij to i bit(nemoj mjenjat opremu!!), al evo u čemu je greška...

Tvoj filter nije zacikliran i nije još "zreo" za toliku količinu svjetla/CO2 i gnojiva, te pošto nema tko potrošiti sav taj izvor hrane, javljaju se alge...

Ako su alge zelene, to je u jednu ruku dobra stvar, ako nisu, tu je još jedan problem...

Moj savjet bi bio da se isključe prvih mjesec dana(minimalno!) dve lampe, recimo gro-luxice... neka ostanu aqua i power - daju ljep spektar, pa če bit oku ugodno...
Također CO2 je trenutačno nepotreban.

Nakon mjesec-dva, kad se primjeti lagana stagnacija u rastu bilja, onda se udara sa pojačanjem rasvjete i dodavanjem CO2....
Preporučujem rad CO2 svaki drugi tjedan(znači 7 dana radi, 7 dana miruje...itd) - tom kombinacijom primjetio sam najbolji rasti i najzdravije biljke, a smanjio sam i nepotrebne oscilacije pH....

Znači da rezimiram, kako je Blue rekao, previše hranjivih tvari, a premalo "potrošaća"(biljaka, te nitrikacijskih bakterija u drugom pogledu), uzrokuju ovaj algae bloom...
Moj savjet tii je da si kupiš cardinie japonice(amano shrim, prave male kosilice) ako si u ZGu(trenutačno ih ima!), te da postupiš ovako kako sam gore naveo...

BTW koliki je tank i koliko riba unutra ima ako ih ima?!!?
pozdraf
Um je kao padobran, funkcionira samo kad je otvoren.

#4 hornet

hornet

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 1,531 posts

Posted 14 April 2005 - 11:57 AM

A uz to ja bi i ovih 12 sati svijetla spustio na 10
10 Dalmatinskih Zapovjedi:
Posted Image

#5 zebra

zebra

Advanced Member

• ER
  • PipPipPip
  • 612 posts

Posted 14 April 2005 - 07:23 PM

prvo da zahvalim na savijetima. co2 nije aktiviran samo je postavljen. akvari je od 180L. a od ribica imam par skalar odraslih,20 neonki, 3 koridorasa, 1plakostomus. biljka za sada samo par komada. ribe nisam htio stavljat tako brzo ali je stari akvarij puko pa sam bio prisiljen. probat čemo sa ovim savijetima pa čemo vidjeti rezultate. od bilja ima samo par komada. neču više ništa stavljat dok se ne riješi problem algi jer napadaju listove biljki. filter je pregradni sa pumpom od 600 litara na sat.
baš zbog samog toga što bi htio postič biljni akvarij pumpa ima slabiji brotok zbog slabije cirkulacije. filter je sastavljen od siporaxa, ugljena, sin.vate,i spužve.

#6 sax

sax

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 44 posts

Posted 14 April 2005 - 07:51 PM

Probaj sa vecim promjenama vode kontrolirat alge.  Mozes 50 posto bez problema (to predlazu ljudi iz tropice).

Kazes da si zamislio tank sa puno bilja i malim protokom vode. OK, ali ako nemas bilje (kazes samo par komada) sta ce ti onda cistit akvarij dok se filter ne zacilira?  :lol:
Probaj nabiviti neko brzo rastuce bilje koje se hrani iz vode (da nema korijen u podlozi) ja sam sa uspiehom koristio Egeria densa i Pistia stratiotes .
Smanji prehranu na svaki drugi dan.
Bok, drzim fige  :wink:

#7 Stina

Stina

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 538 posts

Posted 14 April 2005 - 08:15 PM

Vidiš sax ti je dobro rekao...
Sad bi bilo pametno stavit još bilja jer ono nikako nemože naškodit, ssamo ja bi recimo zaboravio egeriu densu, tj. kugu - smatram ju totalno nekorisnom...
Bolje od kuge je rogolist... točnije ceratophyllum demersum ako sam dobro napisao...
To će poboljšat kvalitet vode i skinut malo alge..
Može se zapiknut u podlogu i zasadit u velikim busenima... :lol:

#8 sax

sax

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 44 posts

Posted 14 April 2005 - 09:09 PM

Vidiš sax ti je dobro rekao...
Pa naravno  :lol:

Sad bi bilo pametno stavit još bilja jer ono nikako nemože naškodit, ssamo ja bi recimo zaboravio egeriu densu, tj. kugu - smatram ju totalno nekorisnom...

Zakaj? Meni je radila super

Bolje od kuge je rogolist... točnije ceratophyllum demersum ako sam dobro napisao...
To će poboljšat kvalitet vode i skinut malo alge..
Može se zapiknut u podlogu i zasadit u velikim busenima... :lol:

Vidis po meni je bolje da pluta po povrsini , dobice vise svijetla (10 puta , poprilici :wink: ) pa ce i brze rast a time bolje cistit vodu

Sax

#9 Stina

Stina

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 538 posts

Posted 14 April 2005 - 09:22 PM

Ma evo imao sam egeriu i rogolist u istom tanku i u dva različita istih litraža i radio nekakav test koliko je to mogao bit...
Primjetio sam da rogolist raste duplo brže od egerie, te da je mnogo dekorativniji...
Dapače sad kad se sjetim mislim da je rastao i brže od duplo jer sam u roku mjesec dana imao 2metra dugu nit rogolista....

Zašto u busen?
Pa dekorativno izgleda a radi svoju funkciju, ako se stavi na površinu ubrzo zasjeni ostale biljke koje onda počnu propadat... :lol:

#10 sax

sax

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 44 posts

Posted 14 April 2005 - 09:54 PM

Ma evo imao sam egeriu i rogolist u istom tanku i u dva različita istih litraža i radio nekakav test koliko je to mogao bit...
Primjetio sam da rogolist raste duplo brže od egerie, te da je mnogo dekorativniji...
Dapače sad kad se sjetim mislim da je rastao i brže od duplo jer sam u roku mjesec dana imao 2metra dugu nit rogolista....

Dobro da znam  :lol:

Zašto u busen?
Pa dekorativno izgleda a radi svoju funkciju, ako se stavi na površinu ubrzo zasjeni ostale biljke koje onda počnu propadat... :wink:

Izgleda dekorativno ali bolje raste sa vise svijetla samim tim cisti tank sto je i cilj ove teme, Kuzis Amano  :lol:
Inace covjek kaze da ima par biljaka koje su vjerovatno prekrivene algama  ako je tako katastrofalno  kao sto pise vjerovatno ce tako i tako im trebat dosta da se oporave. Tako da im malo sijene nece toliko smetati dok ne zustavi alge.  Brzo rastuce bilje ide tako itako van kad se sve stabilizira i kad krene sa co2 . Pa ko bi ga vadio svakih par dana iz akvarija kad se razraste

#11 bluereef

bluereef

Advanced Member

• Administrators
  • 27,145 posts

Posted 14 April 2005 - 10:19 PM

Nemam iskustva sa ovom drugom pa ne mogu usporedivati ali ja sam vodenu kugu uzgajao na kilometre,lol,i to vrlo jednostavno,komad grane bi stavio u 5 litarsku staklenku sa vodom iz akvarija i na sunce,za par dana vise nije bilo vode u staklenki samo egeria.Zakon biljka za uzgoj.
A i dobro izgleda,fora je kad je smotas oko panja ili grane u akvariju i onda da onaj pravi amazona look,divljanerski.

#12 hornet

hornet

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 1,531 posts

Posted 15 April 2005 - 01:08 PM

imam u istom akvarij i jednu i drugu biljku i tu se slažem sa stinom, rogolista bacam na metre 2x mjesečno, dok se egerija jedva primječuje u odnosu na rogolist
10 Dalmatinskih Zapovjedi:
Posted Image