Jump to content

- - - - -

Grana

• Please log in to reply
6 replies to this topic

#1 Black Tiger

Black Tiger

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 126 posts

Posted 12 April 2005 - 07:51 PM

Ajde da vas priupitam za mišljenje,sad pripremam polako dekor za slaganje biotopa,nabavio ja mopan panjinu,ali naći granu,onak razgranatu da nije debela,pa to vam je ko da tražiš iglu u sijenu,nema nigdje.I tako ja došao na ideju da uzmem s hrasta jednu takvu finu suhu granu,da skinem koru i počnem namakat i prippremat,to sam čak i vidio u jednoj knjizi da se može,ali pošto svi znamo da knjige obično lažu što vi kažete na to.

Da li bi to islo ili ne?

#2 Stina

Stina

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 538 posts

Posted 12 April 2005 - 08:14 PM

vrba ili topola bolje, bojim se koliko bi tanina hrast mogao izbacit jedino ako ne nađeš neku suhu granu pa ju počneš kuhat i namakat...
Um je kao padobran, funkcionira samo kad je otvoren.

#3 Black Tiger

Black Tiger

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 126 posts

Posted 13 April 2005 - 09:45 AM

Ja bi to najradije kupio,ali kad nema mora se improvizirat.Uzeo bih total suhu granu,nebi je ja sušio jer bi trajalo pitaj Boga koliko dugo.Daj objasni što tanin čini s vodom i koliko je štetan,i koji bi najbolji proces obrade grane bio.

Ja sam našao već idealnu suhu granu,samo bi ju trebalo još skinut i to je to.Ovako sam ja to zamislio pa vi recite jel valja:
-uzet granu
-skinut koru
-prokuhat
-namakat(ali nisam ziher koliko bi dugo trebao namakat)
-još koji put prokuhat

Kaj kažete.

#4 hornet

hornet

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 1,531 posts

Posted 13 April 2005 - 10:10 AM

Namakat bi trebao ako ništa više bar dok panj može sam stajati potopljen inače će ti se dizati na površinu
E sad da li ima još kakvo djelovanje na vodu neznam ali mislim da ti je omekšava, i zamučuje (voda posmeđi ili pocrveni ovisi o panju) ali to s AU ubrzo nestaje

A stina će ti sigurno to bolje objasniti jer je iskusniji, naime ja sam imao panj u akvariju samo prvih nekoliko mjeseci
10 Dalmatinskih Zapovjedi:
Posted Image

#5 hornet

hornet

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 1,531 posts

Posted 13 April 2005 - 04:43 PM

:wink:  :cry:  :lol:
glupi kraj rečenice pa se može doći i do takvih zaključaka

Ne nego sam stavio ciklide i izvadio panj, onda sam izvadio ciklide i posadio bilje te uzeo vinovu lozu i počeo obrađivati prije nego je stavim u akvarij. Zahvaljujuči mojoj ljenosti pri pripremanju trsa bilje se razraslo i sad ga više nemam kamo staviti, a da malo napravim reda među biljem mi se opet neda :?
Osim toga sad večinu vremena gledam u novi mali morski akvarij :grin: iako je još skoro pa prazan
Obečajem da ću to srediti u slijedečih 6 mjeseci :lol:
10 Dalmatinskih Zapovjedi:
Posted Image

#6 Stina

Stina

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 538 posts

Posted 13 April 2005 - 07:19 PM

Koliko se ja sječam tanin spada pod drvna bojila, uzrokuje tamnu boju u vodi, a stari akvaristi su znali bacit kockicu hrasta u vodu gdje bi mrijestili ribe...
Tanin je ribe poticao na mrijest, ali u velikoj količini on je otrovan, stog grana hrasta bi trebala dugo bit pod vodom da se t izbaci iz drva...
Princip nije loš što se tog tiče, al ako drvo ima koru znači da je još "svježe", stog nemogu sa sigurnošću tvrdit da če to bit OK.
Sorry, pitaj nekog iskusnijeg...

Naišao sam na jednu "granu" mopana, nije baš ko grana, nego korijen koji se grana u dva duža komada... dosta je dekorativan, pa ako te zanima, na Pm ti javim di je...
pozdraf
Um je kao padobran, funkcionira samo kad je otvoren.

#7 Black Tiger

Black Tiger

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 126 posts

Posted 04 May 2005 - 08:51 AM

Imao sam nekih problema s internetom,ali sad je sve ok.Naletio sam na savršenu granu u pet centru,za moj tank je dosta velika,tak da će pasat.Nije bila neš pretjerano skupa 88 kn.drvo je mangrovo,nora da bude sve crno kad ga stavim,budu mi ribe s lampama plivale po akvariju.