Jump to content

- - - - -

Tablica gnojenja biljaka Mikro i Makro elementima sa proizvodima Easy Life

• Please log in to reply
7 replies to this topic

#1 985plavi

985plavi

Advanced Member

• ER
  • PipPipPip
  • 39 posts

Posted 12 January 2010 - 02:05 PM

Napravio sam tablicu gnojenja biljaka mikro i makro elementima u biljnom akvariju u kojemu je tvrda zagrebačka voda.

Bilje mi je pokazivalo kronične nedostatke makroelemenata pa sam bez obzira što u akvariju od 250 litara držim diskuse, ipak krenuo prije dva tjedna sa gnojenjem i već su vidljivi rezultati u oporavljanju biljaka dok ribe za sada ne pokazuju znakove da im gnojenje šteti (iako se još uvijek bojim jer su diskusi vrlo osjetljivi na nitrate).

Dodavanjem tri mjehurića CO2 u sekundi uspijevam ph održavati na 7 do 7,2 dok mi je rasvjeta 0,8 w/l.

Molim vaše komentare i savjete, posebice jer nisam siguran da sam točno izračunao koliko trebam dodati ml da bih dobio određenu vrijednost ppm-a te da li pred kraj drugog tjedna trebam više smanjiti dodavanje određenih makro ili mikroelemenata.

Također me malo buni što prema uputstvu za ppm Fosfata ispadne da moram dodavati 15ml a u literaturi se spominje da bi omjer nitrata (dodajem 10 ml) u odnosu na fosfate trebao biti 5:1, pretpostavljam da je to zbog koncentracije otopljene aktivne tvari po ml vode ali svejedno molim za savjete, pozdrav.

Attached Thumbnails

• Plan gnojenja.jpg

#2 985plavi

985plavi

Advanced Member

• ER
  • PipPipPip
  • 39 posts

Posted 13 January 2010 - 12:55 PM

:hat: nema komentara, sugestija, savjeta...

#3 bluereef

bluereef

Advanced Member

• Administrators
  • 27,145 posts

Posted 13 January 2010 - 01:00 PM

Hvala na tabeli Plavi, vjerujem da će biti korisna ljudima koji doziraju easylife elemente u biljnom akvariju.
Čim nadem vremena cu je malo prostudirati  :hat:

#4 985plavi

985plavi

Advanced Member

• ER
  • PipPipPip
  • 39 posts

Posted 13 January 2010 - 01:16 PM

Hvala na odgovoru, ma znam da si u gužvi ali bitno je da netko stručno prostudira ovu tablicu posebice jer se iz uputstava za upotrebu makroelemenata ne vidi koliko bi se sa čime konkretno trebalo gnojiti i koliko bi to gnojenje povisilo razinu makroelemenata u akvarijskoj vodi izraženo u ppm-ima.

Još jednom zahvaljujem.

#5 985plavi

985plavi

Advanced Member

• ER
  • PipPipPip
  • 39 posts

Posted 20 January 2010 - 10:34 AM

I dalje tražim stručno mišljenje.

Naime primječujem da su biljke počele bolje rasti ali su mi se opet počele pojavljivati Staghorn alge pa sam zaključio da je količina fosfata koje dodajem ipak malo prevelika.

Također sam naknadno pročitao na Elegancereef stranici da se u akvarijima sa puno bilja preporučuje dodavanje ProFita u duploj dozi.

Sukladno navedenom, količinu ProFita sam povečao i sada dodajem 10ml (još se ne usuđujem dodavati ful duplu dozu od 14ml) a fosfate ću malo smanjiti.

Mislim da bi bilo dobro da se napravi nekakva tablica s količinom dodavanja mikro i makro elemenata, odnosno, tablica A za akvarije sa malo svjetla i bez CO2 i B za one sa puno svjetla uz dodavanje CO2 i ta bi tablica trebala biti zalijepljena uz uputstvo o upotrebi easy Life proizvoda.

#6 985plavi

985plavi

Advanced Member

• ER
  • PipPipPip
  • 39 posts

Posted 22 January 2010 - 02:43 PM

Kako se nitko ne javlja od kolega koji drže biljne akvarije, molim tebe bluereef da proučiš ove izračune s posebnim akcentom na količinu fosfora (možda previše) te na ProFito (možda premalo za prilično dosta ubiljen akvarij), pozdrav.

#7 bluereef

bluereef

Advanced Member

• Administrators
  • 27,145 posts

Posted 22 January 2010 - 05:34 PM

Pozdrav Plavi
Nazalost previse sam zauzet sa novom posiljkom riba/koralja te novom dostavom EasyLifa i Bio Peeletsa,u zadnjih 7 dana sam imao carinjenje 3 pošiljke i dokumentacija za uvoz, aklimatizacija livestocka te dostava istih mi onemogućava da se trenutno koncetriram na ista drugo, ne stignem ni ovo ako pogledas forume na ER-u , jednostavno sam prezauzet. Pošto se ne bavim toliko biljnim akvarijima nemam dovoljno iskustva da bi o tome mogao pisati kao sto pišem o morskim akvarijima a ne zelim pisati krive savijete i dezinformacije.

#8 Teehee(R)

Teehee(R)

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 172 posts

Posted 22 January 2010 - 06:27 PM

Sad sam bacio oko na ovu temu i moje misljenje je da imas premalo svjetla da bi ista od tog preciznog (pravilnog) gnojenja dalo neke osjetne rezultate.

Ove upute na bocama EasyLife su po meni dosta opcenite, jer nije isto gnojiti hi-light akvarij sa velikom biljnom masom i low-light akvarij sa par anubiasa, plus tu su jos faktori poput kolicine riba i tvrdoce vode sto utjece na kolicinu CO2 (kao i mreskanje povrsine, velicina mjehurica, broj mjehurica, nacin otapanja...), hranjive podloge..ugl, postoji masa faktora koji utjecu i uputa na boci: dodaj 14 ml tjedno je po meni smijesna i definira neku kolicinu koju mozes maksimalno staviti na svoju litrazu a da unutra nikom ne bude nista. No, tvoj akvarij mozda treba vise od toga..ili mozda manje.

Pravilna uputa bila bi: odrzavajte fosfate na 5-7 ppm, nitrate na 50-70 ppm i td.

Moj savjet je: zaboravi tablicu, i radi po osjecaju - u stabilnom i dobro zacikliranom akvariju, to ne bi trebao biti problem, samo pamti sto si zadnje promijenio a da je izazvalo poremecaj tj ako si ubacio previse fosfata, vidjet ces porast crne cupave ili staghorn algu, pa smanji fosfate..

Ako te pak strah za diskuse, onda samo kvalitetni testeri mogu pomoci, jer tablica je nista drugo nego dodavanje od oka u pravilnim intervalima.