Jump to content

- - - - -

problemi

• Please log in to reply
10 replies to this topic

#1 zareST

zareST

Newbie

• Members
  • Pip
  • 2 posts

Posted 22 November 2009 - 05:33 PM

...pozdrav

novi san clan ovog foruma, iman probleme sta se tice algi i rasta bilja pa bih molia ako mi mozete pomoc

aqua je: juwel rio 125L
           filter 600l/h
           svjetlo: day light 28W + nature light 28W
           ferplast CO2 energy (svako 3sec jedan mjehuric)

biljke: polisperma, amazonka, ludwiga, valisneria, sagitaria, limun, mahovina, i neka crveno lisna slicna limunu (neznam naziv)
        (sta se tice bilja nebaratan dobro sa nazivima tako da mi neke pogreske oprostite)

ribe: ancistrusi 6kom , koriji 4kom, neonke 6kom, koli 2kom, botie 2kom, razne tetre 6kom

dodaci: easycarbo 2,5ml dnevno, profito 2ml dnevno, Fe 6ml tjedno, kalium 8ml tjedno, FFM mjesecna doza + tretiranje nove vode

...e sad moji problemi, naime prije par dana pojavila mi se crna cupava alga po listovima bilja, skoro svih, neznam razlog a tako mi ide na zivce da bih najrade cili aqua  :pet:

...drugi problem je sta mi je bilje stalo rast, nema nekih pomaka, a vodu minjam svako 7 dana po 20% i uredno dodajem gore navedene dodatke al evo danas san prominija vodu i sve bilje u aqua mi perla nenormalno jako a nikad nije tako perlalo, e ko je sad tu lud  

...evo par slikicaPosted Image

Posted Image

Attached Thumbnails

• zare1.jpg
  • zare2.jpg

#2 bluereef

bluereef

Advanced Member

• Administrators
  • 27,145 posts

Posted 22 November 2009 - 10:21 PM

Dosta čudan problem, te biljke bi trebale rasti.

Što se tiče akvarija da li koristiš ro vodu (od reversne osmoze ) destiliranu ili iz slavine? Ako je slavine velika je vjerojatnost da alge dolaze zbog nje.
Ja sam imao dosta jak rast biljaka sa velikim dozama easycarba medutim nisam koristio i co2 dodavanje pa nebi ni preporucio ekstra dodavanje radi mogućeg lošeg utijecaja na ribe u kombinaciji sa co2 reaktorom.
Pokusaj smanjiti nitro i fosfo te koristi samo easycarbo, profito i kalijum te vidi da li se alge smanjuju u desetak dana.

Alge u vecini slučajeva nastaju zbog loše vode iz slavine. neadekvatne cirkulacije, neadekvatne rasvijete, viška nutrijentsa (previše hrane) te viška CO2. To su standardni razlozi izbijanja alga plus višak ili manjak elemenata. Pošto ti je rasvijeta ok ja bih prvo pokušao eliminirati lošu vodu i cirkulaciju. Ako je moguće i ne koristiš ro/destiliranu vodu sljedecih par izmijena vode bi napravio sa njom te bi pojačao cirkulaciju unutar akvarija sa dodatnom pumpom, dodatna cirkulacija bi brže i efikasnije dovela bitne elemenmte biljkama kao i CO2 te bi eliminirala uvijete koji odgovaraju algama.
Također ja nisam baš stručan sa biljnim akvarijima već u morskim akvarijima ali vjerujem da je isti razlog alga i u jednom i drugom tipu akvarija.

#3 Salinjator

Salinjator

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 49 posts

Posted 14 December 2009 - 04:16 PM

pozdrav,u akvariju moje cure pojavila se crna čupava na spororastućem bilju (akv. 54L,15W svj,bez gnojenja,bez CO2) i nakon par tjedana  je nestala kako je i došla.
Tebi preporučam kupnju sijamskog algojeda (kupi jednog ili 3,nikako 2) i ako možeš ikako pojačaj rasvjetu sa još jednom lampom. Naravno,ako je daylight gledaj da bar bude 865 ako ne 965 koju nećeš naći tako lako.  Javi kako napreduje. Neznam koliko su ti stare postojeće lampe ali nakon najkasnije godinu rada vrijeme je za mijenjanje  :welcome:

#4 zeljka

zeljka

Member

• Members
  • PipPip
  • 19 posts

Posted 26 May 2012 - 04:14 PM

Zanima me kako sprijeciti pojavu puzeva od cega nastaju?

#5 bluereef

bluereef

Advanced Member

• Administrators
  • 27,145 posts

Posted 26 May 2012 - 04:34 PM

previse organskog otpada i imabalns akvarija, cisciji akvarij i manje puzeva, mozes kupiti botia ribice koje se hrane puževima i one će ih držati pod kontrolom.
Takoder ovisi koliko je puževa i koja vrsta, ja imam puževe u biljnim akvairjima ali su odlični, vrlo su mali, max 7.8 mm i čiste alge te stvaraju gnojivo i co2 za biljke, nikada mi nisu presli u invaziju tj da ih imama previse, cak ih i ne uništavam vec ih vracam natrag u akvarije ako ga slučajno izvadim van, treba vidjeti koji puževi su u igri, šteta bi bilo uništiti korisne puževe

#6 zeljka

zeljka

Member

• Members
  • PipPip
  • 19 posts

Posted 26 May 2012 - 05:51 PM

neznan koji je neki dugacki duguljasti koji se strasno razmnozavaju i na podlozi su a ima i neki okrugli mali koji se zaljepi na biljke.

#7 bluereef

bluereef

Advanced Member

• Administrators
  • 27,145 posts

Posted 26 May 2012 - 05:53 PM

mali okrugli nisu opasni a duguljasti takoer nisu opasni ali se razmnoze u velikom broju, pod nisu opasni mislim da ne jedu biljke koliko se sjecam ,da bi ste ih doveli u redu kupite botiu ili puževe antemone helena (ili tako nekako) ti puževi se hrane ostalim puževima pa će ih dovesti u red, takoder smanjite hranjenje ako  previse hranite i ocistite podlogu, sot je vise hrane i otpada vise ce se puževi razmnožavati jer imaju hrane u izobilju

#8 zeljka

zeljka

Member

• Members
  • PipPip
  • 19 posts

Posted 26 May 2012 - 07:59 PM

one tablete sto se stavljaju prije podloge jer se stave sve ili samo gdje su biljke one od 60-i nesto kn,znaci da netrebam nikakvu zemlju i tako nesto stavljati?ovih dana cu poslati narudjbu za lampe t5 i za podlogu.

#9 bluereef

bluereef

Advanced Member

• Administrators
  • 27,145 posts

Posted 26 May 2012 - 08:07 PM

Ne treba zemlju po mom misljenju, ja nemam zemlju nigdje, naravno ako zelite mozete je koristiti ali osobno nemam nikakva iskustva sa zemljom i ne želim je koristiti pa vam ne mogu pomoći sa savijetima oko zemlje.

Tablete mozete bilo gdje ali osobno bi ih stavio blize biljkama da tvari koje se otpuštaju budu sto blize biljkama

nema problema za naruzbu, kada vam odgovara javite.

#10 zeljka

zeljka

Member

• Members
  • PipPip
  • 19 posts

Posted 06 June 2012 - 10:22 AM

kad dolaze filteri zna li se sto?

#11 zeljka

zeljka

Member

• Members