Jump to content

- - - - -

Rotala Macrandra

• Please log in to reply
11 replies to this topic

#1 bluereef

bluereef

Advanced Member

• Administrators
  • 27,145 posts

Posted 17 March 2009 - 03:17 PM

Ima li tko tu biljku u akvariju i kakva su iskustva sa njom? Biljka je prekrasna ali koliko sam primijetio, mozda u startu i za to je kriv transport, nije bas jednostavna, dok mi druge biljke rastu ova je ni vamo ni tamo. Dosta je problematicno sto pri transportu donji dio biljke istrune te ga treba dobro ocistiti i isprati prije sadnje.
Uglavnom interesira me da li ih ima tko u akvariju i kako mu se ponasa?

#2 bluereef

bluereef

Advanced Member

• Administrators
  • 27,145 posts

Posted 17 March 2009 - 03:20 PM

Link na dodatne informacije na Engleskom jeziku : http://www.aquahobby...a_macrandra.php , http://www.tropica.c...rd_1.asp?id=032

#3 nina

nina

Advanced Member

• ER
  • PipPipPip
  • 99 posts

Posted 24 March 2009 - 02:22 PM

imam je ja.dakle došla je zadnjom pošiljkom od vas.donji listovi koji su bili istrunuti su maknuti prije sadnje i dobro isprani.djelovala je sva kao oparena i u prvi tren sam je mislila da ću je ili baciti jer je gotova ili probati pokušati.dakle,primila se super,novi listići mi rastu zdravi,crvenkasti a donji se drže iako i dalje djeluju opareno.mislim da će joj biti ok jer ima idealne uvjete u akvariju i svjetlo od 0,7 w.

#4 leon77zd

leon77zd

Member

• Members
  • PipPip
  • 28 posts

Posted 30 March 2009 - 01:27 PM

Evo nasa sam interesantan link!
Moze se i NE saditi.!
Samo je privezete za neki komadic kamena da je drzi na dnu!
http://www.aquagarde...10_potatura.asp

#5 bluereef

bluereef

Advanced Member

• Administrators
  • 27,145 posts

Posted 30 March 2009 - 01:32 PM

Super info Leon , hvala  :pet:
To objasnjava zasto mi se rotala kad je bila plivajuca puno bolje ponasala i pustila korijenje nego kad sam je posadio i neke grane istrunule, tj istrunuo dio koji je bio ukopan. Plivajuce, sve su pustile korijenje dok posadene samo jedan dio.

#6 leon77zd

leon77zd

Member

• Members
  • PipPip
  • 28 posts

Posted 30 March 2009 - 02:06 PM

pitanje za Ninu!
koji su ti sad parametri vode!
cita sam tvoj post na drugom forumu i mislim da si navele paremetre koji mi se cine da nisu bas za rotalu..
kako si skinula Ph i KH..

#7 leon77zd

leon77zd

Member

• Members
  • PipPip
  • 28 posts

Posted 30 March 2009 - 02:12 PM

Meni se sama biljka jako svidja, uzeo sam je tu preko vas.
medjutim nije mi uspjevala pa sam je mora dati,
nisam ima meku vodu i svitla mi je bilo malo!
morati cu sloziti  novi AQ za nju.!

#8 bluereef

bluereef

Advanced Member

• Administrators
  • 27,145 posts

Posted 30 March 2009 - 02:26 PM

Leon može na ti  :pet: nekako je tako jednostavnije na forumu.

Moje iskustvo sa rotalom koje sam ostavio sebi je da ju je pokrila alga, po listovima koji su dosli, rotala kao i cabomba je vrlo osjetljiva na transport, tj uvoz pa je taj dodatni stres ošteti. Medutim pocinju mi rasti novi listovi i cijeli novi vrhovi i ti nemaju alge.

Mogu to povezati sa morskom akvaristikom, naime pri transportu se zna dogoditi (takoder pri uvozu koralja ) da dio koralja odumre, posto je to bilo zivo tkivo odumiranje stvara lokalne koncetracije fosfata koji su gnojivo za alge te na tom mijesto se vrlo brzo stvore alge, kad se koralj stabilizira i pocne rasti naravno na novom mesu nema algi posto nema ni fosfata te zivi organizmi (aquaticni) imaju obranu protiv alga.
Mozda se slicna situacija dogada i sa biljkama, prilikom transporta tkivo ili kompletni listovi su odumrli i stvaraju fosfate koji su odlično lokalno gnojivo za alge te posto je tkivo osteceno ili odumrlo nema svoje prirodne obrane od alga.

Takoder sam primijetio da niske grane koje sam posadio vise u hladu, posto imam dosta visokih biljaka nisu imale alge dok sve koje su bile direktno pod 150 w HQI su ulovile alge po starim listovima, stavio sam ih pod najace svijetlo jer svugdje sam citao i dobio savijete da ta vrsta voli intenzivno svijetlo.

Sa druge strane vidim tu rotalu kod Nine pod puno slabijim svijetlom i izgleda mi sasvim OK.

Moja voda je inace isto tvrda.

#9 leon77zd

leon77zd

Member

• Members
  • PipPip
  • 28 posts

Posted 30 March 2009 - 02:53 PM

E da!
moga sam i misliti,..
Nisam bia dovoljno strpljiv., Dosta sam procita o njoj i u startu sam odusta. Parametri vode, svjetla nisu bili onakvi kakve svi preporucaju!

#10 nina

nina

Advanced Member

• ER
  • PipPipPip
  • 99 posts

Posted 30 March 2009 - 06:19 PM

ok..ovako..meni rotala od kad se primila i od kad sam zadnji post vezano za nju napisala ne primila nego prekrasno razrasla.donji listovi su ostali ok koji su izgledali kao opareni,sad su ok,stabljika mi je čvrsta a novi listovi koji su nikli nekih 2 cm su kao rubin,krv krvavi i super mi napreduje.temperatura u malom akvariju gdje je ona je 26 stupnjeva.parametari su isto ok. no2=0;ph=6,5;kh=8;gh=14....u ovom malom akvariju stanje je fenomenalno i ph držim takvim sa co2 i EC.na 50 litara dodajem čak 2,5 ml EC-a i bilje mi je zeleno,zeleno,zeleno a ova rotala i althernathere lilacina i cardinalis daju mu poseban crveni štih....vodu mijenjam svaka 2 tjedna i to više da bi oprala filter i to samo nekih 10-15 l a svakih par dana samo dolijem ono šta ishlapi..

#11 nina

nina

Advanced Member

• ER
  • PipPipPip
  • 99 posts

Posted 17 April 2009 - 03:31 PM

evo mali update i malog akvarija.slikan je iz daljega ali češ skužiti rotalu

#12 nina

nina

Advanced Member

• ER